1 listopada pamiętaliśmy nie tylko o grobach najbliższych. Pomagaliśmy także ratować zapomniane zabytkowe mogiły. Na cmentarzach w całej Polsce odbyły się kwesty na rzecz renowacji nagrobków.

Około 165 tysięcy złotych zebrano w kweście na warszawskim cmentarzu Powązkowskim. Przez dwa dni kwestowało tam w tym roku prawie 200 osób, m.in. aktorzy. Kwesta na Powązkach odbyła się po raz trzydziesty pierwszy. W ubiegłym roku zebrano ponad 185 tys. złotych - rekordową, jak dotąd, sumę. Dzięki temu udało się odrestaurować już 16 grobowców na Starych Powązkach, m.in. grób Bolesława Prusa.

W Krakowie przez cały dzień zbierano pieniądze na odbudowę cmentarza Rakowickiego i cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Cmentarz Rakowicki jest jednym z najpiękniejszych. (…) Jest mnóstwo grobów starych, zabytkowych, pięknych i opuszczonych - mówi jedna z kobiet, która odwiedziła cmentarz w centrum Krakowa. Posłuchaj relacji reportera RMF:

Jak dowiedział się nasz reporter Maciej Grzyb, w ciągu 25 lat udało się odnowić na cmentarzu Rakowickim ponad 200 nagrobków. Remontu wymaga kolejne tysiąc pomników. W tym roku wszyscy, którzy wrzucili pieniądze do puszek, wsparli jednak nie tylko krakowski cmentarz. Część dochodu zostanie bowiem przeznaczona na odbudowę zabytkowych nagrobków na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie na Ukrainie.