Na razie żadnych zmian nie będzie. Prezydent Lech Kaczyński wybierze prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z obowiązującymi przepisami. Prawo i Sprawiedliwość się jednak nie poddaje i już przygotowuje nowelizację ustawy w tej sprawie.

Prezydent spotkał się w piątek z obecnym prezesem TK Markiem Safjanem, który przedstawił mu kandydatury na prezesa oraz wiceprezesa Trybunału. Na stanowisko prezesa kandydują: Jerzy Stępień i Marek Mazurkiewicz, a na stanowisko wiceprezesa: Janusz Niemcewicz i Marian Grzybowski. Zgodnie z przepisami, prezydent powinien wskazać nowego prezesa i wiceprezesa do 5 sierpnia.

Zobacz również:

Klub PiS złożył w Sejmie projekt zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Wg niego, prezydent wybierałby prezesa i wiceprezesa spośród trzech, a nie – jak dotychczas – dwóch kandydatów. Wybór ten następowałby po upływie kadencji, w dniu wyznaczonym przez głowę państwa.

Pojawiają się spekulacje, że PiS chce odłożyć wybór prezesa i wiceprezesa TK i dać szansę sędziom przychylnym partii. Jesienią kończy się bowiem kadencja sześciu sędziów Trybunału, a nowych wybierze sejmowa koalicja rządowa i to oni mieliby wskazać trzeciego kandydata.