Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek otrzymał nagrodę "Człowieka Wolności 2020" tygodnika "Sieci". Podczas gali pochwały w kierunku Obajtka kierował m.in. wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

W laudacji przypomniano dotychczasowe funkcje sprawowane przez Daniela Obajtka. Jak zaznaczono, to prezes PKN Orlen "przywrócił Polakom wiarę w patriotyzm gospodarczy". Zaprezentowano też krótki materiał wideo przypominający ostatnie działania prezesa koncernu, takie jak m.in. przejęcie Polska Press.

Obajtek, odbierając nagrodę, powiedział, że “nie cofnie się o krok". Będziemy budować gospodarkę, silny koncern, nie pozwolimy na nowo tego koncernu oddać w ręce mafii paliwowych, które odsączały zysk narodowego czempiona - mówił Obajtek. Nie będziemy prywatyzować, ale wzmacniać poprzez procesy akwizycyjne - dodał.

Prezes Orlenu stwierdził też, że "próbowano nam niejednokrotnie wmawiać, ze kapitał nie ma narodowości". To były kłamstwa, które miały nas uśpić i spowodować, by szalała dzika prywatyzacja.(...) Rozdawnictwo majątku narodowego za darmo, wręcz kradzież - oświadczył.

Stwierdził, że w czasach rządów PiS "rozwijamy silną polską gospodarkę, narodowe czempiony". Zaznaczył, że Orlen przez "pięć lat rządów Prawa i Sprawiedliwości zarobił 26 mld zł".

Kaczyński: Jego nazwisko historycy będą wymieniali jako jedno z najważniejszych

Pochwalne słowa w kierunku Obajtka kierował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

To człowiek niezwykły, niezależnie od tego czy działa w jednej gminie - bo tak zaczynał, czy działa w spółce państwowej, która dzisiaj wyrasta na spółkę, która liczy się na arenie międzynarodowej. Ogromnie sobie cenię, że mogłem go poznać jako wójta gminy Pcim i mogłem uczestniczyć w tym, że ten niezwykły menadżer i działacz społeczny mógł uczynić wiele dla Polski. Jestem przekonany, że uczyni jeszcze dużo więcej - powiedział Kaczyński.

Wicepremier ocenił także, że przejęcie Polska Press przez Orlen to jedna z najlepszych wiadomości ostatnich lat. Pozbawiliśmy się mediów na rzecz czynników pozapolskich, głównie niemieckich, z ogromną stratą naszej suwerenności. Jeżeli pójdziemy drogą narzuconą przez prezesa Obajtka, możemy tę sytuację sukcesywnie uzdrawiać - mówił Kaczyński.

Prezes stwierdził także, że Obajtek jest "nadzieją Polski". Jestem przekonany, że historycy będą wymieniali jego nazwisko jako jedno z najważniejszych - mówił.

Glapiński do Polaków: Kupujcie na Orlenie

Również prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński chwalił Obajtka. Według niego wyróżnienie dla prezesa Orlenu przychodzi w dobrym momencie. Stoimy wszyscy bowiem na progu gruntownych przemian sektora energetycznego w Polsce i na świecie. Czy nam się to podoba, czy nie, wykorzystanie paliw kopalnych, które było fundamentem niespotykanego w dziejach wzrostu gospodarczego w ciągu ostatnich 150 lat, napotyka na coraz większy opór - podkreślił.

Glapiński wskazał, że w wielu gospodarkach wschodzących słychać rozgoryczenie, że "oto bogaty Zachód, który zdążył już zbudować swój dostatek, naciska na dekarbonizację, odbierając biedniejszym możliwość szybkiej konwergencji poprzez wykorzystanie tego najefektywniejszego nośnika energii, z którego sam Zachód kiedyś korzystał".

Prezes NBP zwrócił jednak uwagę, że musimy być realistami i widzieć możliwości tam, gdzie inni widzą problemy.

Wszak transformacja europejskiego sektora energetycznego zwiększy znaczenie gazu ziemnego jako nisko emisyjnej technologii przejściowej, która może stabilizować wciąż wahliwy potencjał energetyczny źródeł odnawialnych. To jedna z tych szans dla Grupy Orlen, która ze swoim doświadczeniem, zdywersyfikowaną strukturą i silną pozycją finansową może i powinna aspirować do pozycji regionalnego, a nawet europejskiego lidera - ocenił Glapiński.

Prezes banku centralnego wyraził nadzieję, że marka Orlen stanie się z czasem jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków na europejskich drogach.

Pamiętajmy, że każdy z nas - każdy Polak i każda Polka - może się do tego przyczynić, kupując produkty na stacjach sygnowanych znakiem Orlen. Warto mieć na uwadze, że korzystanie z produktów i usług polskich producentów, w tym PKN Orlen, korzystanie z gotówki - z naszego polskiego złotego - który jest symbolem naszej suwerenności gospodarczej, to przejaw nowoczesnego patriotyzmu - zaznaczył w wystąpieniu szef banku centralnego.

W przeszłości nagrodę "Człowiek Wolności" tygodnika "Sieci" otrzymywali m.in. prezydent Andrzej Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.