​Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek został Człowiekiem Roku 2020 magazynu "Wprost". Obajtek stoi na czele koncernu paliwowego od 2018 roku.

Jak opisuje "Wprost", szef Orlenu odcisnął swoje piętno w ostatnich 12 miesiącach na życiu społecznym, politycznym i gospodarczym Polski.

"Koncern przejął kolejne firmy. Jego szef pojawia się w kuluarowych opowieściach jako kandydat na kolejnego premiera, a zakup przez Orlen z końcem 2020 roku medialnego koncernu Polska Press wywołał prawdziwą burzę w środowisku dziennikarskim i politycznym" - opisuje "Wprost". 

To kolejne tego typu wyróżnienie dla Obajtka za 2020 roku. Wcześniej został także Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego i Człowiekiem Wolności tygodnika "Sieci".

Orlen w 2020 roku

PKN Orlen, poza zakupem Polska Press, przejął w 2020 roku spółkę Ruch. Obajtek informował, że chce rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe.

Płocki koncern przejął także w kwietniu 2020 roku Grupę Energa. Trwa także przejmowanie Lotosu i PGNiG.

Działania Orlenu

W trakcie kadencji obecnego szefa Orlenu - w 2018 roku - sfinalizowano akwizycję Unipetrolu, największego w Czechach koncernu rafineryjno-petrochemicznego. Ważnym elementem strategii płockiego koncernu jest też inwestowanie w należącą do PKN litewską rafinerię w Możejkach.

W czasie rządów Obajtka, Grupa Orlen pojawiła się na słowackim rynku detalicznym. Otwarto również kolejne, nowe obiekty sieci na Litwie. W 2019 roku został wdrożony projekt cobrandingu, wprowadzający logotyp Orlenu stacjach "Star" w Niemczech i "Benzina" w Czechach oraz na Słowacji. W kwietniu 2020 roku uruchomiona została pod Berlinem pierwsza stacja wyłącznie pod marką Orlen.

Płocki koncern inwestuje również w swoją rozpoznawalność poprzez działalność sponsoringową. W trakcie rządów Obajtka w 2019 roku, Orlen zaangażował się w Formułę 1 i współpracę z Robertem Kubicą, która jest kontynuowana.

Przed objęciem prezesury Orlenu, od 2017 roku Daniel Obajtek był prezesem Grupy Energa. Wcześniej, w latach 2016-2017 był szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W 2002 roku uzyskał mandat radnego. W listopadzie 2006 roku, w wieku 29 lat, został wybrany po raz pierwszy na wójta. Potem jeszcze dwukrotnie obejmował to stanowisko.