Polacy nie chcą kontynuacji misji w Iraku i Afganistanie. Większość z nas oczekuje też, że polski rząd przeprosi naród afgański za śmierć cywilów z rąk polskich żołnierzy - wynika z badań przeprowadzonych w ostatnich trzech dniach na zlecenie „Polski”.

Badania gazety przeprowadzone w całym kraju na 802 osobach nie pozostawiają wątpliwości: ponad 85 proc. Polaków uważa, że powinniśmy możliwie szybko zakończyć misję w Iraku, a 84 proc., że to samo powinniśmy zrobić w Afganistanie. Za kontynuacją tych misji opowiada się zaledwie co dziesiąty z nas.

Ponad 80 proc. uważa, że cały naród afgański powinien usłyszeć przeprosiny za ujawnioną w ostatnich dniach tragiczną śmierć cywilów w Afganistanie - z tego prawie połowa chce, by rząd zrobił to niezależnie od wyroku sądu w tej sprawie.

Z badań wynika też, że Polacy dobrze wiedzą o czym mówią: o tragicznym wydarzeniu słyszała bowiem większość z nas - ponad 90 proc. Blisko połowa Polaków - 44 proc., obawia się też, że po tym incydencie zagrożenie terrorystyczne w naszym kraju wzrośnie.

Zdecydowanie negatywny stosunek do misji przekłada się też na nasze wyobrażenia dotyczące polityki zagranicznej. Tylko 3 proc. badanych opowiada się za polityką nastawioną na ścisłą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Wyraźnego zwrotu w kierunku UE jako najbliższego sojusznika oczekuje prawie 40 proc. z nas. Najczęściej opowiadamy się za zrównoważonymi relacjami z państwami Unii Euripejskiej i z USA - 47 proc.