Granat z czasów drugiej wojny światowej na dnie Jeziora Mikołajskiego - takiego znaleziska dokonali ratownicy z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w trakcie weekendowych ćwiczeń. We wtorek od godzin porannych trwa akcja saperów. Ewakuowano 200 osób.

Jak informuje obecny na miejscu reporter RMF FM Piotr Bułakowski, teren jest odgrodzony, a saperzy rozpoczęli akcję. Niewybuch znajduje się na dnie jeziora, kilkadziesiąt metrów od brzegu.

200 mieszkańców przebywa w pobliskim centrum kultury

Ewakuowano około 200 mieszkańców z budynków przy ulicach 3 Maja, Okrężnej, Mrągowskiej i Placu Wolności. Dla mieszkańców przygotowano miejsce w pobliskim Centrum Kultury "Kłobuk". Akcja ma zakończyć się około 13:00.

Po znalezieniu niewybuchu w trakcie sobotnich ćwiczeń ratownicy MOPR wezwali policję. Na miejsce przybył również patrol saperów z Orzysza. Wyznaczona została wówczas strefa bezpieczna, a policjanci zabezpieczyli teren do czasu przyjazdu we wtorek nurków minerów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Gdyni.

Jeden z największych niewybuchów w Polsce

Prawdopodobnie największym niewybuchem znajdującym się w Polsce, a pochodzącym z czasów drugiej wojny światowej była 5,5-tonowa bomba lotnicza Tallboy. Została ona znaleziona pod koniec 2020 roku.

Bomba została zneutralizowana przez Grupę Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Była to pierwsza na świecie neutralizacja niewybuchu tego typu przeprowadzona pod wodą.


Opracowanie: