"Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne" - informuje Tatrzański Park Narodowy. Kolejka na Kasprowy Wierch jest dziś nieczynna z powodu silnego wiatru. TPN przestrzega przed wybieraniem się w góry bez odpowiedniego sprzętu i stroju.

Cytat

W większości miejsc jest bardzo ślisko - zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu. Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Utrudnieniem w partiach graniowych jest silny porywisty wiatr. Przez co, szlaki mogą być pozawiewane
- informuje Tatrzański Park Narodowy.

Ostrzeżenie jest szczególnie ważne, ponieważ dziś rozpoczęły się ferie zimowe w kilku województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

Przygotowanie ratuje życie

TPN podkreśla, że "poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu". Szczególnie przydatne mogą być raki, czekan, kask, a także lawinowe ABC (w jego skład wchodzą np. sondy, detektory, łopaty i plecaki ABS ze specjalnymi poduszkami powietrznymi). Ważny jest nie tylko sprzęt, ale również umiejętność posługiwania się nim.

"Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk występują liczne oblodzenia - jest ślisko, dlatego zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kijki. Miejscami wystają kamienie. Również niżej odczuwalne są silne porywy wiatru" - dodaje Tatrzański Park Narodowy.

TPN: Nie wchodźmy na taflę Morskiego Oka

Cytat

Apelujemy o niewchodzenie na taflę Morskiego Oka. Lód może załamać się pod naporem
- ostrzega TPN.

Park podkreśla, że warunki do uprawiania turystyki narciarskiej są bardzo trudne, a pokrywa śniegu w wielu miejscach jest niewystarczająca, szczególnie na niżej położonych szlakach. "Wystają tam kamienie, a gleba i roślinność nie są wystarczająco zabezpieczone" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

PKL Kasprowy Wierch poinformował, że kolejka górska jest dziś nieczynna z powodu silnego wiatru. Nie funkcjonują również wyciągi narciarskie w Kotle Goryczkowym i Gąsienicowym.

Zagrożenie lawinowe: umiarkowane

W Tatrach obowiązuje drugie zagrożenie lawinowe.

"Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym" - informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Jak zaznacza TOPR, "samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne".