Dwoje turystów spadło z Przełęczy Krzyżne ok. 250 m na stronę Doliny Pańszczycy, oboje są poważnie ranni. Ratownicy TOPR przetransportowali ich do szpitala śmigłowcem.

Kobieta i mężczyzna ześlizgnęli się po oblodzonym stoku w stronę Doliny Pańszczycy. Po drodze uderzali w wystające kamienie. Doznali dość poważnych obrażeń, ale nie stracili przytomności - poinformował ratownik dyżurny.

Jak się okazało, turyści mieli na nogach raki, potrzebne do chodzenia po oblodzonych szlakach, ale nie mieli czekana, dzięki któremu mogliby zahamować upadek i uchronić się przed obrażeniami.

Poszkodowanym w wypadku udzielili pomocy TOPR-wcy. Turyści przetransportowani do szpitala śmigłowcem.

Trudne warunki w Tatrach

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Na szlakach jest bardzo ślisko - zalegający śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000 m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu. Utrudnienie w poruszaniu się w partiach graniowych stanowi również silny wiatr.

Poruszanie się w warunkach zimowych w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu, jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Opracowanie: