Przedstawiciele rządu oraz władze Krakowa i Małopolski podpisały we wtorek w Krakowie list intencyjny w sprawie współpracy przy organizacji Igrzysk Europejskich 2023. Deklaracja zawiera uzgodnienia nt. sposobu finansowania wydatków, czyli 400 mln zł, związanych z tą imprezą sportową.

Wydatki związane z organizacją Igrzysk Europejskich 2023 oszacowano na 400 mln zł. Połowę kosztów pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Województwo małopolskie i miasto Kraków dołożą pozostałe 50 proc. (każda ze stron po 25 proc.), z tym że całkowity poziom wydatków w obu przypadkach nie będzie wyższy niż 100 mln zł.


Zgodnie z deklaracją resortu sportu i turystyki wydatki na igrzyska mają zostać uwzględnione odpowiednio w budżecie państwa na lata 2022 i 2023. Pozwoli na to nowelizacja przepisów ustawy z 2 grudnia 2021 o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 r. Analogiczne uwzględnienie wydatków związanych z przedsięwzięciem w swoich budżetach zapowiedziały województwo małopolskie i miasto Kraków.

Rywalizacja w Małopolsce i na Śląsku

Sygnatariuszami dokumentu są minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. We wtorkowym wydarzeniu w urzędzie marszałkowskim uczestniczyli także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz przedstawiciele miast współorganizujących igrzyska.

Igrzyska Europejskie po raz pierwszy odbyły się w 2015 r. w Baku, a następnie w 2019 r. w Mińsku. O organizacji kolejnej edycji (2023 r.) w Polsce zdecydowały w 2019 r. w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Zgodnie z planami, głównym miejscem sportowej rywalizacji ma być Kraków, ale wydarzania odbędą się także w innych miejscach Małopolski oraz na Śląsku.