Minister zdrowia Mariusz Łapiński zapowiadał jeszcze we wrześniu, że na lekach udało się zaoszczędzić prawie 600 mln zł. W zeszłym tygodniu okazało się jednak, że kasy zamkną rok z deficytem bliskim... 600 mln zł. Prawdziwą zagadką jest więc, w jaki sposób zapowiadane we wrześniu nadwyżki zamieniły się w tak gigantyczne straty?

W styczniu 2002 kasy chorych rozpoczęły rok z prawie 440 mln zł na plusie. W połowie roku otrzymały dodatkowy zastrzyk w postaci 1,5 mln zł z lokat. We wrześniu 2002 minister Łapiński ogłosił, że kasy zaoszczędziły na lekach ponad 600 mln zł. złotych.

I w tym momencie pojawiły się kłopoty. W zeszłym tygodniu Mariusz Łapiński stwierdził, że kasy zanotują ujemny wynik finansowy – w ich budżetach zabraknie aż 600 mln zł. Niestety, nikt nie potrafi powiedzieć, w jaki sposób znaczne nadwyżki zamieniły się nieoczekiwanie w gigantyczny deficyt.

Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych zasłania się niższymi niż zakładane dochodami z naszych składek. Składek, co warto podkreślić, które kasom przekazuje ZUS. Do kas chorych nie wpłynęło ok. 830 mln zł - tłumaczy rzecznik UNUZ Małgorzata Woźniak.

Na pytanie co się stało z oszczędnościami z refundacji leków – minister zdrowia zakładał przecież 650 mln zł oszczędności – Małgorzata Woźniak odpowiada: Sądzę, że wszystkie oszczędności, które kasy chorych miały, pochłonęła różnica przy ściągalności składki...

Tłumaczenia te nie brzmią jednak zbyt przekonująco, proste obliczenia wskazują bowiem na to, że nawet, gdyby ściągalność składek była tak niska, to i tak 2002 rok powinien zamknąć się dla kas chorych 300-milionowym "plusem". Poza tym owe składki, które według UNUZ są przyczyną deficytu, nie przeszkodziły kasom chorych zamknąć trzech kwartałów tego roku z prawie półmiliardową nadwyżką.

Prawdziwą zagadką jest w takim razie to, co stało się z miliardem zł w czasie trzech ostatnich miesięcy ubiegłego roku.

Lekarze mają na ten temat swoja teorię. Twierdzą, że minister nakazał dyrektorom kas chorych przechować pieniądze do czas rozpoczęcia działalności przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Foto: Archiwum RMF

06:00