Potwierdzają się informacje RMF FM w sprawie włośnicy w Zachodniopomorskiem. Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Świerznie kupił od rolnika z powiatu gryfickiego dziewięć świń. U ośmiu stwierdzono włośnicę i przeznaczono do utylizacji. Z mięsa dziewiątej prawdopodobnie wyprodukowano wędliny.

Jak wynika z dokumentów, do których dotarł reporter RMF FM, dziewiąta świnia trafiła z kolejnym transportem półtusz z ubojni w Stuchowie do firmy Rol-Banc, która wyprodukowała z niej kiełbasę polską.

Zbigniew Janowski, współwłaściciel ubojni potwierdził nasze informacje: Ta sztuka została ostemplowana i przez lekarza weterynarii wskazana do tego, że mogę ją wysłać tutaj i ona tutaj trafiła. Pozostałe 8 sztuk – są na to dokumenty – zostały załadowane do kontenera na materiały szczególnego ryzyka i dostarczone do Farmutilu w Śmiłowie, gdzie zostały zutylizowane. Mam fakturę na wykonanie tej utylizacji.

Prokuratura sprawdza już, czy lekarz weterynarii pomylił się. Zastanawiające jednak, że służby weterynaryjne do tej pory milczały o fakcie ujawnionym przez RMF FM. Nie łączono zachorowań na włośnicę z przypadkiem zakażonych świń, które kupiła firma.