Wybuch i pożar w elektrowni Turów w Bogatyni na Dolnym Śląsku. Ogień pojawił się we wtorek wieczorem w jednym z bloków energetycznych. Prawdopodobnie eksplodował pył węglowy. Ranne zostały cztery osoby.

Ogień pojawił się we wtorek późnym wieczorem w górnej części 40-metrowego bloku energetycznego. Dlatego łuna - według relacji strażaków - była widoczna w promieniu kilku kilometrów. Na szczęście, po kilku godzinach strażakom udało się opanować pożar. Teraz pilnują pogorzeliska. Nie ma żadnego zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. Dyżurny z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu poinformował, że elektrownia pracuje normalnie. Nie ma obaw, że będą jakieś kłopoty z dostawami prądu.

Eksplodował pył węglowy

W elektrowni eksplodował pył węglowy w bloku energetycznym numer jeden. Był on wyłączony z powodu trwającego remontu, ale ogień rozprzestrzenił się na dach sąsiedniego bloku energetycznego. W konsekwencji wyłączone zostały bloki energetyczne numer 2, 3 i 4. Na razie trudno ocenić straty po pożarze.

W eksplozji poszkodowane są cztery osoby. To pracownicy elektrowni, którzy przyszli do pracy na trzecią zmianę. Zostali ranieni odłamkami betonu, który odpadł w czasie wybuchu z komina energetycznego. Wszyscy trafili do szpitala, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Nowoczesna elektrownia

Elektrownia Turów znajduje się w Bogatyni w powiecie zgorzeleckim. Jej moc osiągalna wynosi 1900 MW. Pracuje nieprzerwanie od 1962 roku. W 2005 roku zakończono jej kompleksową modernizację, był to jeden z największych procesów inwestycyjnych w Europie Środkowej. Jest najnowocześniejszą w kraju elektrownią opalaną węglem brunatnym. Dysponuje 9 blokami, z których sześć to nowoczesne bloki z kotłami fluidalnymi o wysokiej sprawności.

Udział mocy w systemie energetycznym kraju wynosi ok. 7 proc. (2010 rok). Paliwo podstawowe to węgiel brunatny, dostarczany z Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Elektrownia Turów i Kopalnia Turów wchodzą w skład holdingu PGE.

Informację o eksplozji dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.