Dwie osoby nie żyją, a szesnaście zostało rannych w katastrofie kolejowej koło Świecia w województwie kujawsko-pomorskim. Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Poledno rozpędzony pociąg relacji Gdynia-Zielona Góra uderzył w ciężarówkę.

Do zdarzenia doszło wczoraj tuż przed godziną 13. Lokomotywa i pięć wagonów wypadły z szyn i przewróciły się na bok. Najbardziej zniszczony został pierwszy wagon za lokomotywą, który został zmiażdżony - powiedział RMF FM Paweł Frątczak, rzecznik straży pożarnej.

Jechał jeden pociąg. Pociąg przejechał i dojeżdżał tir. (…) Na moment się zatrzymał. Sygnalizacja dzwoniła, światła się świeciły. (…) A on ruszył z kopyta i tylko był wielki wybuch - opowiada RMF FM kobieta, która mieszka tuż obok przejazdu i widziała jak doszło do katastrofy. Posłuchaj:

W wypadku zginął maszynista i pasażerka - pracownica kolei. Większość rannych trafiła do szpitala w Świeciu. Życiu poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo – najczęstsze urazy to złamania rąk i nóg, otarcia i stłuczenia. U najciężej rannej osoby lekarze podejrzewają złamanie kręgów szyjnych.

Podróżni, którzy nie odnieśli żadnych obrażeń, zostali przewiezieni autobusami do Bydgoszczy i innych miejscowości. Większość z nich przesiadła się do zastępczego pociągu.

Prowadzący ciężarówkę obywatel Chorwacji nie ucierpiał w wypadku; był trzeźwy. Policjantom tłumaczył, że zatrzymał się przed czerwonym światłem, by przepuścić pociąg towarowy, ale później ruszył. Chorwat zignorował wciąż działającą sygnalizację, nie spodziewając się kolejnego pociągu. Wtedy nadjechał skład relacji Gdynia-Zielona Góra.

Wszystko wydarzyło się w ciągu kilku sekund. Huk, krzyk i wołanie o ratunek - opowiada RMF FM żołnierz, który jechał pociągiem. Mężczyzna leży w szpitalu w jednej sali z kierowcą ciężarówki. Jest załamany. Nie wie co zrobić. (…) Obwinia się o to - zaznacza wojskowy.

Kierowca został zatrzymany do dyspozycji prokuratora.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło specjalny numer telefonu, pod którym można uzyskać informacje o osobach rannych w katastrofie: 0-52-349-77-76.

Ruch pociągów na szlaku Gdynia-Bydgoszcz został wstrzymany na co najmniej dwie doby. Usuwanie wszystkich skutków wypadku potrwa do początku przyszłego tygodnia. Pociągi dalekobieżne zostały skierowane na trasy okrężne. Na liniach lokalnych pociągi kursują wahadłowo: z Bydgoszczy do Parlina i z Terespola Pomorskiego do Laskowic. Między Parlinem i Laskowicami została uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.