Trener reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek ogłasza kadrę na mecz Ligi Narodów z Włochami oraz spotkanie towarzyskie z Irlandią. Protesty i blokowanie wejścia na salę obrad KRS. Nowy wątek w dochodzeniu dotyczącym pożaru samochodu, w którym było 3-letnie dziecko. To tylko niektóre informacje, o których pisaliśmy w poniedziałek. Na koniec dnia przygotowaliśmy dla Was przegląd najważniejszych wydarzeń!

Kadra bez Grosickiego, ale z wieloma nowymi twarzami

Jerzy Brzęczek odsłonił karty - ogłosił kadrę na mecz Ligi Narodów z Włochami oraz spotkanie towarzyskie z Irlandią. Na liście znalazło się 27 zawodników. 

W kadrze pozostało 14 uczestników niedawnych mistrzostw świata w Rosji. Nie ma m.in. Kamila Grosickiego, który nie gra w tym sezonie w drugoligowym angielskim Hull City, Michała Pazdana i Artura Jędrzejczyka z Legii Warszawa (żaden piłkarz tego klubu nie otrzymał powołania), Thiago Cionka ze SPAL Ferrara czy Łukasza Teodorczyka z Udinese. Już wcześniej było wiadomo, że zabraknie doświadczonego obrońcy Borussii Dortmund Łukasza Piszczka, który poinformował o zakończeniu występów w drużynie narodowej.

Z nowych twarzy są Arkadiusz Reca z Atalanty Bergamo, Adam Dźwigała i Damian Szymański z Wisły Płock, Rafał Pietrzak z Wisły Kraków oraz będący już w kręgu zainteresowań poprzedniego selekcjonera Adama Nawałki - Krzysztof Piątek, a po czteroletniej przerwie do kadry wraca Mateusz Klich z drugoligowego angielskiego Leeds United. 

TUTAJ ZNAJDZIECIE CAŁY SKŁAD KADRY MA MECZ Z WŁOCHAMI I Z IRLANDIĄ

Obywatele RP blokują rozpoczęcie obrad KRS

Kilkunastoosobowa grupa reprezentująca ruch Obywatele RP zablokowała w poniedziałek rano wejście do sali obrad Krajowej Rady Sądownictwa. Manifestujący podkreślali że nowa KRS jest upolityczniona i nie podejmuje suwerennych decyzji, a jedynie wypełnia wolę polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Jednemu z sędziów KRS puściły nerwy. Do protestujących wyszedł Jędrzej Kondek. "Państwo nie myślą, powtarzają kalki propagandowe, państwo są śmieszni" - między innymi tak członek Krajowej Rady Sądownictwa zwrócił się do manifestujących. Emocjonalną wymianę zdań - jako jedyny - zarejestrował reporter RMF FM Patryk Michalski. Zobaczcie nagrania:

Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur wystąpił do rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego - która jest właścicielem budynku - z wnioskiem, aby zwrócił się on do służb porządkowych w związku z blokadą sali obrad Rady. Po tym wniosku rektor wyraził zgodę na wejście policji na teren uczelni. Kilkunastu policjantów po godz. 13 zakończyło wynoszenie osób blokujących salę obrad.

Egzaminator prawa jazdy z zarzutami

W poniedziałek pojawiła się informacja, że zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym usłyszał egzaminator prawa jazdy, w związku z czwartkowym wypadkiem na przejeździe kolejowym w Szaflarach. Zginęła wówczas 18-latka, która nie zdążyła opuścić auta przed uderzeniem pociągu. 

62-latkowi grozi nawet 8 lat więzienia.

TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Tragiczny pożar auta, w którym był 3-latek. Będą zarzuty dla gapiów?

W poniedziałek ujawniono także nowy wątek w dochodzeniu dotyczącym pożaru samochodu w Rybniku, do którego doszło ponad tydzień temu. W aucie było 3-letnie dziecko. 

Przypomnijmy, że po tym, jak ojciec opuścił auto, pojazd stanął w ogniu. Gdy wrócił, ruszył do ratowania dziecka. Ostatecznie mu się to udało. Okazuje się, że całe zdarzenie obserwowało wiele osób. Śledczy będą sprawdzać, czy zebrani ludzie zaniechali udzielenia pomocy dziecku. 

Doniesienie w tej sprawie dostała prokuratura rejonowa w Rybniku. Jak usłyszał reporter RMF FM Marcin Buczek, był to mail od prywatnej osoby. 

TUTAJ ZNAJDZIECIE CAŁY ARTYKUŁ NA TEN TEMAT

Autokar rozbił się na Podkarpaciu: Biegli sprawdzą stan techniczny

W poniedziałek pojawiła się też informacja, że biegły zbada stan techniczny ukraińskiego autokaru, który tydzień temu spadł ze skarpy w Leszczawie Dolnej na Podkarpaciu. Zginęły 3 osoby, a 51 trafiło do szpitala. Pracę rozpoczął specjalista z zakresu stanu technicznego pojazdów.

Przede wszystkim chodzi o sprawdzenie czy w chwili wypadku działały hamulce - mówi Beata Starzecka-Skrzypiec, zastępca Prokuratora Okręgowego w Przemyślu.  Ukraiński kierowca, który ma postawiony zarzut sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, zeznał, że próbował hamować, ale właśnie hamulce nie zadziałały.

Trzylatka utopiła się w szambie

Późnym popołudniem pojawiła się tragiczna informacja o wypadku w Mazowieckiem. 3-letnia dziewczynka utopiła się w szambie na terenie jednego z gospodarstw niedaleko Bulkowa pod Płockiem. 

Według wstępnych ustaleń, dziecko było pod opieką babci. Okoliczności wypadku wyjaśnia na miejscu policja i prokuratura.

Sprawca zatrzymany po 20 latach

W poniedziałek pisaliśmy także o zbrodniarzu zatrzymanym po 20 latach. W Hiszpanii w ręce policji wpadł mężczyzna podejrzany o zabójstwo 11-letniego Nicky’go Verstappena w 1998 roku. 

Jos Brech został wytypowany jako morderca na podstawie gigantycznej operacji badania DNA przeprowadzonej w Holandii. Próbki pobrano także od jego krewnych. To powiązało go ostatecznie z DNA odkrytym na ubraniach chłopca.

(m)