W Hiszpanii zatrzymano mężczyznę podejrzanego o zabójstwo 11-letniego Nicky’go Verstappena w 1998 roku. Jos Brech został wytypowany jako morderca na podstawie gigantycznej operacji badania DNA przeprowadzonej w Holandii. Próbki pobrano także od jego krewnych. To powiązało go ostatecznie z DNA odkrytym na ubraniach chłopca.

55-letni dziś Jos Brech został zatrzymany w Barcelonie w niedzielę. Jest w areszcie i czeka na ekstradycję do Holandii - podała w oficjalnym komunikacie policja w Limburgu, skąd pochodził chłopiec.

11-latek w sierpniu 1998 roku spędzał wakacje na obozie letnim w niewielkiej holenderskiej miejscowości Brunssummerheide w prowincji Limburg w pobliżu granicy z Niemcami. Zniknął ze swojego namiotu. Na drugi dzień w lesie znaleziono jego ciało. Obrażenia wskazywały na to, że chłopiec został wykorzystywany seksualnie, a następnie w brutalny sposób zamordowany.

Jos Brech mieszkał w pobliżu obozu. Uciekł z domu na początku tego roku, kiedy policja przystąpiła do operacji pobierania próbek DNA. Chciała je porównać z tymi z ubrania dziecka. Na badania zgłosiło się ponad 20 000 osób, wśród nich - jak się okazało - byli krewni Brecha.

Rodzina 55-latka zgłosiła zaginięcie mężczyzny dopiero w kwietniu. Zdarzało się bowiem wcześniej, że Jos Brech - były pracownik harcerstwa i ekspert od survivalu - znikał w lesie na długie tygodnie.

Po zgłoszeniu zaginięcia, policja przeszukała jego domek letniskowy we wschodniej Francji. Po zebraniu w nim śladów biologicznych miała już 100-procentową pewność, że to on jest sprawcą brutalnego zabójstwa sprzed 20 lat.

Zdjęcie podejrzanego rozesłano po Europie. 

Został rozpoznany przez innego Holendra mieszkającego w Hiszpanii. Twierdził on, że w lipcu widział Josa Brecha w miejscowości Castelltercol, godzinę jazdy od Barcelony. Brech miał mieszkać w namiocie na terenie leśnym na obrzeżach miasteczka. Tam też został zatrzymany.

(j.)