Za nami ostatni weekend kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniach z wyborcami obiecał m.in. skrócenie roku szkolnego i nowe świadczenie dla niepełnosprawnych. Jednym z ważnych tematów weekendu był atak z użyciem noża na policjanta, do którego doszło w Busku-Zdroju. W niedzielę poznaliśmy piłkarskiego mistrza Polski - po tytuł sięgnął Piast Gliwice. Co jeszcze się wydarzyło? Przeczytajcie nasze podsumowanie.

Morawiecki obiecuje kolejny "plus". Nowy dodatek trafi do niepełnosprawnych

Na niedzielnej konwencji regionalnej Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny "plus" w programie polityki społecznej rządu. Będzie to miesięczny dodatek dla osób z niepełnosprawnościami.

Prezes Rady Ministrów powiedział, że po wygraniu procesu w Luksemburgu w zasobach rządu pojawił się "dodatkowy zasób finansowy". Pieniądze z podatku handlowego oraz wpływy z daniny solidarnościowej mają zostać przetransferowane do osób z niepełnosprawnościami.

Chcemy przeznaczyć te środki na comiesięczny, stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, o niemożności prowadzenia jakiegokolwiek życia samodzielnie - powiedział Morawiecki. Będzie to najprawdopodobniej 500 zł miesięcznie dla tych osób powyżej 18. roku życia, bo to właśnie te osoby są dzisiaj pozbawione szeregu różnych dodatków w naszym systemie opieki nad osobami z niepełnosprawności - zaznaczył.

W sobotę z kolei premier poinformował o skróceniu roku szkolnego. Zakończy się 19 czerwca, w środę przed świętem Bożego Ciała, a nie jak planowano - w piątek 21 czerwca.

Morawiecki: Skrócimy rok szkolny. Rząd chce postąpić praktycznie

Rok szkolny zakończy się 19 czerwca, w środę przed świętem Bożego Ciała, a nie jak planowano w piątek 21 czerwca - poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. czytaj więcej

Atak na policjanta w Busku-Zdroju. Nożownik usłyszał zarzut

Zarzut usiłowania zabójstwa funkcjonariusza policji i czynnej napaści na niego usłyszał w niedzielę 33-latek, który dzień wcześniej zaatakował nożem policjanta w Busku-Zdroju - poinformowała prokuratura.

Atak na policjanta w Busku-Zdroju. Nożownik usłyszał zarzut

Zarzut usiłowania zabójstwa funkcjonariusza policji i czynnej napaści na niego usłyszał w niedzielę 33-latek, który dzień wcześniej zaatakował nożem policjanta w Busku-Zdroju - poinformowała prokuratura. Zatrzymanemu Łukaszowi Sz. grozi nawet dożywocie. czytaj więcej

Sondaż dla RMF FM i "DGP": Zaskakująco wysoka frekwencja w wyborach do PE

Ponad połowa Polaków "na pewno" albo "raczej" pójdzie w przyszłą niedzielę do urn, wybory z nieznaczną przewagą wygra Prawo i Sprawiedliwość - takie są wyniki najnowszego sondażu Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych IBRIS, wykonanego na zamówienie Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl.

Sondaż dla RMF FM i "DGP": Zaskakująco wysoka frekwencja w wyborach do PE

Ponad połowa Polaków "na pewno" albo "raczej" pójdzie w przyszłą niedzielę do urn, wybory z nieznaczną przewagą wygra Prawo i Sprawiedliwość - takie są wyniki najnowszego sondażu Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych IBRIS, wykonanego na zamówienie Dziennika Gazety Prawnej,... czytaj więcej

Ekstraklasa: Piast Gliwice mistrzem Polski


Piast Gliwice zdobył tytuł piłkarskiego mistrza Polski. W spotkaniu ostatniej kolejki Gliwiczanie pokonali na własnym stadionie 1 do 0 Lecha Poznań i zapewnili sobie tytuł.

Ekstraklasa: Piast Gliwice mistrzem Polski

Piast Gliwice zdobył tytuł piłkarskiego mistrza Polski. W spotkaniu ostatniej kolejki Gliwiczanie pokonali na własnym stadionie 1 do 0 Lecha Poznań i zapewnili sobie tytuł. czytaj więcej


Kryzys rządowy w Austrii. Będą wcześniejsze wybory

Po nagraniu ujawnionym przez niemieckie media, na którym widać, jak wicepremier Austrii oraz lider Austriackiej Partii Wolnościowej Heinz-Christian Strache składa propozycję współprace kobiecie powiązanej z rosyjskimi oligarchami. W następstwie afery Strache podał się do dymisji.

W wyniku upadku rządzącej prawicowej koalicji mają zostać rozpisane nowe wybory parlamentarne. Prezydent Alexander Van der Bellen wyraził nadzieję, że odbędą się one we wrześniu. 

„Musicie zachować w pamięci prawdę o Monte Cassino”. Uroczystości w 75. rocznicę bitwy

Od uroczystej mszy na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino rozpoczęły się centralne uroczystości w 75. rocznicę zwycięstwa żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W obchodach brali udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz prezydent Włoch Sergio Mattarella.

„Musicie zachować w pamięci prawdę o Monte Cassino”. Uroczystości w 75. rocznicę bitwy

Od uroczystej mszy na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino rozpoczęły się centralne uroczystości w 75. rocznicę zwycięstwa żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W obchodach brali udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz prezydent Włoch Sergio Mattarella. czytaj więcej


Młodzi Polacy zginęli w Norwegii

Dwoje młodych Polaków zginęło w Norwegii podczas wycieczki w góry w rejonie fiordu Hornsund. To uczestnicy 41. Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Holenderski piosenkarz Duncan Laurence wygrał w Tel Awiwie 64. Konkurs Piosenki Eurowizji

25-letni Duncan Laurence zaśpiewał utwór "Arcade", wzruszającą balladę o miłości. To piąte zwycięstwo Holandii w historii konkursu Eurowizji, ale pierwsze od 44 lat. Dzięki niemu w przyszłym roku finał konkursu odbędzie się w tym kraju.

Ślub Macieja Kota

Reprezentant Polski w skokach narciarskich Maciej Kot wziął w sobotę ślub w Krakowie. Jego wybranką jest trenerka personalna Agnieszka Lewkowicz.