Ponad połowa Polaków "na pewno" albo "raczej" pójdzie w przyszłą niedzielę do urn, wybory z nieznaczną przewagą wygra Prawo i Sprawiedliwość - takie są wyniki najnowszego sondażu Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych IBRIS, wykonanego na zamówienie Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl

Podium i reszta

Według sondażu w skali kraju zwyciężą kandydaci Prawa i Sprawiedliwości, na których głosowanie zapowiedziało prawie 38 (37,9) proc. pytanych. Poparcie dla Koalicji Europejskiej,  to jednak prawie 35 (34,7) proc. Warto przy tym odnotować, że od ostatniego badania IBRIS w tej sprawie, Koalicja zyskała prawie 2 proc. poparcia, a PiS prawie 1 stracił.

Na podium znaleźliby się też, ostatnio tracący, kandydaci Wiosny, popierani teraz przez 7,6 proc. respondentów. Wiosna także miała przed trzema tygodniami wynik znacznie lepszy - 8,2 proc.

Zaraz za podium łeb w łeb idą komitety wyborcze Kukiz'15 i Konfederacji Korwin, Braun, Liroy i Narodowcy. Oba gromadzą w ostatnim sondażu poparcie po 5,5 procent badanych, przy czym Kukiz poprawił swój wynik nieznacznie (z 5,4 proc.), natomiast poparcie Konfederacji wzrosło dość istotnie, z 4,3 proc. 

Ostatnia w stawce Lewica Razem zdobywa ledwo 2,2 proc. (Poprzednio 3,2 proc.). Nie wie jeszcze na kogo będzie głosować 6,5 proc. badanych.

Zdumiewająca frekwencja

Zaskakująca jest deklarowana chęć udziału w wyborach - wciąż ponad 52 proc. Przy tym jednak warto pamiętać, że rzeczywista frekwencja w wyborach europejskich jeszcze nigdy nie przekroczyła u nas 25 proc. W 2004 do urn poszło 20,9 proc. uprawnionych, w 2009 rekordowe 24,53 proc., a w 2014 - 23,83 proc.

Gdyby wynikające z sondażu IBRIS dane potwierdziły się przy urnach, tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego stałyby się frekwencyjnym fenomenem na skalę ostatnich kilkunastu lat, porównywalnym z wyborami parlamentarnymi w 2007, a przebijającym np. frekwencję w następujących po nich kolejnych wyborach prezydenckich i parlamentarnych.


*Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS

Badanie ogólnopolskie, zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo

Czas realizacji: 17-18.05.2019 r.

Opracowanie: