Proponujemy Wam wycieczkę po stolicy Włoch. Zwiedzanie rozpoczynamy od podróży Via Appią, najstarszą drogą współczesnego świata, prowadzącą z Rzymu do Brindisi. Odwiedzimy też wąskie uliczki w okolicy Schodów Hiszpańskich, gdzie napijemy się pysznej włoskiej kawy.

Via Appię wybudowali Rzymianie w 312 roku przed naszą erą. Zrobili to tak dobrze, że do dziś jeździ się po niej znakomicie. Podążmy więc tą trasą.

Tuż za murami miejskimi znajduje się kościółek Quo Vadis. Tradycja mówi, że w tym miejscu św. Piotr spotkał się z Chrystusem. Za świątynią znajduje się ciąg katakumb i grobowców – prawo rzymskie nakazywało grzebać zmarłych za murami miejskimi. Najbardziej charakterystyczny jest grobowiec Cecili Meteli. Wybudowany został przez jej bogatego ojca Quintusa Ceciliusa Metelusa.

Dziś Appia również należy do bogaczy. Tu swoje domy mają włoscy politycy i aktorzy, m.in. Gina Lollobrigida.

Teraz, dla odmiany, odwiedzimy najtańszą niegdyś dzielnicę Rzymu, w której mieszkali artyści-biedacy. Obecnie wąskie uliczki w okolicy Schodów Hiszpańskich są pełne turystów, podobnie jak okoliczne kawiarenki. W Caffee Greco, w której na ścianach widać fotografie naszych znanych rodaków: Mickiewicza, Sienkiewicza, Gierymskiego, Madejskiego. Niektórzy zostawili po sobie obrazy, inni tylko pamiątkowe wpisy.

W XIX wieku spotykała się tu cała rzymska bohema, także mieszkający w Rzymie Polacy-imigranci. To właśnie tutaj powstawały pierwsze akapity powieści „Quo Vadis”. Dziś w Caffee Greco można się napić pysznej kawy, choć nie należy ona do najtańszych w mieście. Przy barze na zewnątrz kawiarni kosztuje 90 centów, wewnątrz, przy stoliku – 4.70.

Na koniec naszej wycieczki po Wiecznym Mieście zajrzyjmy do centrum handlowego, zbudowanego przez cesarza Trajana, w którym teraz mieści się muzeum.

Posłuchaj: