W stolicy Dolnego Śląska zakończyły się już główne uroczystości z okazji 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wrocławscy kierowcy nadal jednak mogą się spodziewać wielu utrudnień.

Około godziny 17. z Rynku wyjechała prezydencka kolumna, co spowodowało całkowite wstrzymanie ruchu w całym śródmieściu na kilkanaście minut. Trwa rozładowywanie korków, które utworzyły się przez ten czas.

W samym Rynku rozpoczęła się już rozbiórka scenografii, stąd kierowcy, udający się w kierunku ścisłego centrum, muszą liczyć się z utrudnieniami. Ciasnymi uliczkami starówki jeździć będą bowiem ogromne ciężarówki, przewożące ciężki sprzęt.

Do południa największe kłopoty czekały podróżujących w stronę Poznania i Krakowa; uroczystości odbywały się w dzielnicy Oporów, na Cmentarzu Polskich Żołnierzy leżącym w pobliżu drogi przelotowej. Po godz. 12 obchody przeniosły się się na Cmentarz Żołnierzy Radzickich w dzielnicy Krzyk. Wówczas korki pojawiły się na drogach przelotowych w stronę Warszawy i autostrady A-4.

Główna część obchodów rozpoczęła się o godz. 14 na wrocławskim Rynku – prezentowane jest m.in. widowisko artystyczne "Misterium Iniquitatis" inspirowane myślami papieża Jana Pawła II zaczerpniętymi z książki "Pamięć i Tożsamość". Po południu na Rynku zostanie otwarta wystawa plenerowa "Korzenie miasta, Wrocław 1945-2005".

Dziś także uroczyste otwarcie Instytutu Kultury Żydowskiej w synagodze "Pod Białym Bocianem". Na zakończenie obchodów - kilkudziesięciominutowy multimedialny pokaz sztucznych ogni na Ostrowie Tumskim .