Najbardziej poszukiwany terrorysta świata, Osama bin Laden stał się w Rumunii ucieleśnieniem szatana. Pewien malarz umieścił wizerunek bin Ladena na ścianie jednej z prawosławnych kaplic w Timisoarze na wschodzie kraju.

Terrorysta przedstawiony jest jako Szatan w scenie "Zstąpienia do piekieł". Siedzi na samolocie jak na koniu, z trójzębem w ręku i wyłaniając się z ognia piekielnego wygraża Chrystusowi. Nieco dalej inny diabeł wymachuje pociskiem rakietowym i samolotem. Na tę scenę spogląda postać w stroju arabskim.

Kiedy pracowałem nad "Zejściem do piekieł" zobaczyłem w telewizji obrazy z zamachów w USA. Wyglądało to jak apokalipsa - opowiada malarz Ion Badila.

Nie wszystkim jednak wiernym podoba się uwspółcześnianie malowideł. Sporo krytyki wywołały malowidła w jednej z nowych cerkwi w środkowej Rumunii, gdzie tradycyjnych świętych zastąpiły podobizny byłego prezydenta USA George'a Busha, przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa i papieża Jana Pawła II. Miał to być hołd oddany osobom, które doprowadziły do upadku komunizmu.

Foto: Al-Jazeera

02:05