Deputowani do Parlamentu Europejskiego a jednocześnie członkowie partii Zielonych utworzyli tak zwaną "Europejską Inicjatywę" na rzecz unieruchomienia na zawsze czeskiej elektrowni atomowej w Temelinie.

„Zieloni wszystkich krajów łączcie się. Temelin to śmiertelne niebezpieczeństwo dla Europy” – takie są końcowe słowa apelu przyjętego na spotkaniu austriackich i niemieckich deputowanych. Zieloni chcą aby Unia Europejska wymusiła na czeskim rządzie zamknięcie Temelina – kijem lub marchewką, grożąc nie przyjęciem do Wspólnoty lub dając pieniądze by likwidacja elektrowni kosztowała Czechów jak najmniej. Tymczesem w Pradze w Austriackim Instytucie Kulturalnym ogłoszono alarm – ktoś zadzwonił tam z informacją, że pod budynek podłożona jest bomba. Ładunku oczywiście nie znaleziono ale dyrektor placówki uważa, że była to czeska zemsta za austriacką postawę wobec Temelina.

Przypomnijmy: kontrowersyjną elektrownię wyłączono jakiś czas temu z powodu seryjnych awarii, jakie przytrafiały się w czasie jej rozruchu. Austriacy twierdzą, że Temelin jest przestarzały i nie spełnia najnowszych norm bezpieczeństwa.

04:20