Gimnazjaliści, sprawdźcie jak Wam poszło na dzisiejszym egzaminie! Na RMF24 specjalnie dla Was publikujemy arkusze z WOS-u i historii. Rozwiązania będą pojawiać się na bieżąco – wkrótce zamieścimy także arkusze i odpowiedzi z języka polskiego. Egzamin gimnazjalny 2018 trwa trzy dni. Uczniowie w czwartek i piątek sprawdzą jeszcze swoją wiedzę z części matematycznej oraz języka obcego.

Co mnie zdziwiło - nie było niczego z odzyskania niepodległości, mimo że jest rocznica. Nic nie było o tym - mówi jeden z uczniów, którzy dziś przystąpili do egzaminu z WOS-u i historii, pierwszego etapu części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego 2018. Było sporo o starożytności, średniowieczu, filozofiach, ale mało o tych bardziej nowożytnych sprawach - dodał.

Większość mieliśmy też na lekcjach, przerobiliśmy... - stwierdził inny uczeń. Nie było źle, nie było czegoś, czego bym nie wiedziała. Większość informacji była zawarta w tekstach, także nie było wielkiego problemu - powiedziała z kolei uczennica z lubelskiej szkoły podstawowej nr 55.

Swoją opinią o części z języka polskiego podzielili się z reporterem RMF FM gimnazjaliści z "18" w Lublinie. Nie było to takie trudne, choć była charakterystyka, a wszyscy spodziewali się rozprawki - mówi jedna z uczennic. Inny uczeń dodaje: Było bardzo dużo rożnych tekstów do rozwiązania, teksty  traktujące o uczuciach i wartościach. 

Egzamin gimnazjalny 2018: Prezentujemy arkusze!

>>> POBIERZ ARKUSZ Z WOS-U I HISTORII <<<

>>> POBIERZ ARKUSZ Z JĘZYKA POLSKIEGO<<<

Egzamin gimnazjalny 2018: Przykładowe rozwiązania z historii i WOS-u


Egzamin gimnazjalny 2018 trwa trzy dni

Tegoroczny egzamin gimnazjalny, tak jak poprzednie, trwa trzy dni. W środę uczniowie zmagali się z zadaniami z obszaru nauk humanistycznych, w czwartek rozwiążą zadania z części matematycznej, a w piątek sprawdzą swoją wiedzę z wybranego języka obcego nowożytnego.

W tym roku do egzaminu gimnazjalnego zostało zgłoszonych ponad 349 tysięcy uczniów z prawie 7100 szkół. Rozwiążą zadania w ponad 2 milionach wydrukowanych arkuszy!

Największa grupa gimnazjalistów (87,1 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a 83,3 proc. zdających przystąpi również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym.

Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym przystąpi 10,4 proc. gimnazjalistów, a do egzaminu na poziomie rozszerzonym - 2,6 proc.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia ‎gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać. To oznacza, że ‎egzaminu nie można nie zdać.‎

To przedostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego

Egzamin gimnazjalny 2018 jest przedostatnim, jaki przewiduje polski system edukacji. Od rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 na mocy nowych przepisów rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów. We wrześniu nie powstały już pierwsze klasy w szkołach tego typu.

Uczniowie, którzy w ubiegłym roku skończyli VI klasę szkoły podstawowej, we wrześniu przeszli prosto do VII klasy tej samej szkoły

Ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego zostanie przeprowadzona w roku szkolnym 2018/2019. W tym samym czasie odbędzie się także pierwszy egzamin ósmoklasisty, o którym przeczytacie TUTAJ.

Gimnazja przestaną istnieć od 1 września 2019 roku.


(ł)