Prokuratura przedłużyła śledztwo w sprawie próby wymuszenia przez Waldemara Deszczyńskiego łapówki od firmy farmaceutycznej. Jak na razie półroczne śledztwo nie przyniosło przełomu w sprawie, która – jak mówią prokuratorzy - cały czas się rozrasta.

Łapiński, Naumann, Deszczyński. Pół roku temu te trzy nazwiska nie schodziły z czołówek dzienników. A to za sprawą m.in. tego ostatniego, czyli ówczesnego szefa gabinetu politycznego ministra zdrowia.

Szefem mojego gabinetu jest lekarz, który pracował 16 lat w Austrii, korzystam więc z jego mądrych rad - tak mówił o Deszczyńskim minister Łapiński w "Trybunie". Później "Rzeczpospolita" napisała, że tenże Deszczyński złożył korupcyjną propozycję firmie farmaceutycznej.

Milionowa łapówka miała zasilić konto spółki Centrum Osteoporozy Kobieta +50, której prezesem był właśnie Deszczyński, a prezesem rady nadzorczej - przyjaciółka Aleksandra Naumanna.

Wówczas to Łapiński oskarżył media o prowokację, działanie przeciw SLD, premierowi i demokracji w Polsce. Sprawą jednak zajęła się prokuratura i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Śledztwo trwa od pół roku, ale – jak się okazuje – to za mało. Dochodzenie w tej sprawie zostało bowiem przedłużone do 22 stycznia, bo – jak wyjaśnia Zbigniew Jaskólski rzecznik prokuratury apelacyjnej – sprawa się rozrasta.

Prokuratura oprócz ewentualnej próby wymuszenia łapówki bada także inne wątki. A chodzi m.in. o nieprawidłowości przy rejestracji leków, ich refundacji ze strony Ministerstwa Zdrowia, badana jest także prawidłowość kontraktów zawieranych przez Mazowiecką Regionalną Kasę Chorych z firmą należącą do Waldemara Dreszczyńskiego, analizowana jest prawidłowość zakupu sprzętu produktów leczniczych przez ministerstwo w niektórych firmach – wyliczał Jaskólski.

Prokuratura przesłuchała już całą trójkę. Ostatnio na początku października - Łapińskiego i Naumanaa. Niestety prok. Jaskólski nie był w stanie powiedzieć, kiedy po raz ostatni na Krakowskim Przedmieściu stawił się Dreszczyński.

Co teraz dzieje się z Łapińskim, Naumanaem, Deszczyńskim, posłuchaj w relacji reporterki RMF Beaty Lubeckiej:

17:05