Miał ujawnić tajemnicę, by uwiarygodnić się przed chińskim wywiadem. Reporterzy śledczy RMF FM dotarli do nowych informacji dotyczących szpiegowskiej afery, w której w zeszłym miesiącu zatrzymany został były wysoki rangą oficer ABW Piotr D. oraz chiński biznesmen Weijng W. - dyrektor sprzedaży w koncernie Huawei.

Chodzi informacje na temat budowanego przez polskich naukowców tajnego projektu dotyczącego bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych. Miało to uwiarygodnić Piotra D. w kontaktach z przedstawicielem chińskiego wywiadu. Jak usłyszeliśmy nieoficjalnie, nie była to kompletna wiedza na temat badań, ale i tak bardzo istotna dla Chińczyków.

Cenne informacje

Już sama informacja, że specjaliści z Polski pracują nad konkretnym systemem bezpieczeństwa i mają sukcesy w jego tworzeniu miała być dla Weijinga W. wyjątkowo cenna. Po odejściu z ABW z funkcji wiceszefa wydziału bezpieczeństwa teleinformatycznego Piotr D. zajmował się między innymi pracą naukową w tej dziedzinie na Wojskowej Akademii Technicznej.Opracowanie: