Zatrzymany w ubiegłym tygodniu w związku z podejrzeniem szpiegostwa na rzecz Chin Piotr D. współpracował z kancelarią premiera - oficjalne potwierdzenie w tej sprawie otrzymał z kancelarii szefa rządu dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

Zatrzymany w ubiegłym tygodniu w związku z podejrzeniem szpiegostwa na rzecz Chin Piotr D. współpracował z kancelarią premiera - oficjalne potwierdzenie w tej sprawie otrzymał z kancelarii szefa rządu dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.
Piotr D., ówczesny dyrektor Departamentu Kontroli Urzędu Komunikacji Elektronicznej, mówi o bezpieczeństwie telekomunikacji podczas posiedzenia rządowo-kościelnego zespołu ds. przygotowania wizyty papieża Franciszka i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (Kraków, 30 maja 2016) /Stanisław Rozpędzik /PAP

Jak ustalił nasz reporter, Piotr D. był w 2016 roku, a więc za czasów premier Beaty Szydło, członkiem działającej w KPRM grupy eksperckiej, która pracowała nad przygotowaniem zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Zespół miał zagwarantować bezpieczeństwo papieżowi Franciszkowi i przybyłym do Polski pielgrzymom.

Piotr D. uczestniczył w pracach grupy jako dyrektor Departamentu Kontroli Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

D. w swoim biogramie na jednym z portali internetowych napisał, że był "konsultantem" w KPRM. Kilka dni temu natomiast fakt, że współpracował z kancelarią premiera, potwierdziła na Twitterze była szefowa rządu Beata Szydło:

Teraz KPRM wydała w sprawie oficjalne oświadczenie, wyjaśniając szczegóły tej współpracy:

Oficjalny komunikat z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

Osoba, której dotyczy poniższe zapytanie, to ówczesny dyrektor Departamentu Kontroli Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Podobnie jak przedstawiciele innych tego typu instytucji współpracował w ramach tzw. grupy eksperckiej utworzonej w związku z przygotowaniem wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Polsce w 2016 roku.

O fakcie jego udziału w pracach grupy poinformowano Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Współpraca ta była realizowana nieodpłatnie. Działania grupy dotyczyły spraw z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego, a zatem osoby wchodzące w jej skład dysponowały stosownymi poświadczeniami, wynikającymi nie z ich pracy na rzecz Zespołu do spraw przygotowania wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, ale z obowiązków zawodowych na rzecz innych instytucji publicznych.

Przypomnijmy, że Piotr D. - były wysoki rangą funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - został zatrzymany przez ABW w ubiegłym tygodniu razem z Chińczykiem Weijingiem W., jednym z dyrektorów polskiego oddziału koncernu Huawei.

Obaj podejrzani są o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi. Nie przyznają się do winy i odmawiają składania wyjaśnień.

Zostali aresztowani na trzy miesiące. Za szpiegostwo grozi im do 10 lat więzienia.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Afera szpiegowska z Chinami w tle. Zatrzymany Polak pełnił ważne funkcje w MSWiA i ABW >>>>


Autor: Krzysztof Berenda

Opracowanie: Edyta Bieńczak