Brak pieniędzy na wypłaty i zaciąganie kredytów - kilka województw boryka się finansowymi kłopotami. Mazowsze utraciło nawet płynność finansową. Gdzie się podziały pieniądze z podatków od przedsiębiorców - zastanawiają się marszałkowie.

Dotacje z podatków CIT przekazują samorządom urzędy skarbowe. Od stycznia, gdy w życie weszła nowa ustawa o finansowaniu samorządów, zamiast kilku milionów marszałkowie dostali jedynie po kilkaset tysięcy złotych. Efekty widać już na Mazowszu.

Nie wszyscy urzędnicy marszałka otrzymali w piątek wypłaty. W kilku podległych mu szpitalach wypłacono jedynie połowę pensji bez odprowadzenia składek na ZUS. W najgorszej sytuacji jest chyba szpital w Międzylesiu, który aby otrzymać kontrakt na intensywną terapię z Narodowym Funduszem Zdrowia musi wybudować na czas oddział intensywnej opieki medycznej.

Trzeba ogłosić przetarg a zgodnie z nowymi przepisami, które od dziś wchodzą w życie nie będzie to możliwe bez gwarancji dotacji, której teraz mazowiecki marszałek nie da: Mamy deficyt ponad 18 milionów złotych - mówi.

Ministerstwo Finansów uspokaja: Województwo dostanie wszystkie dochody, które im się należą. Nie wiadomo tylko kiedy. Ponieważ rzecz dotyczy kilku województw, minister postanowił sprawdzić, gdzie się podziały pieniądze z podatków CIT.

Sprawdzanie trwa a samorządy muszą się ratować kilkudziesięciomilionowymi kredytami...

03:15