Prawie 5 milionów Polaków jest uwiązanych w groźnych polisach inwestycyjnych - alarmuje biuro Rzecznika Finansowego. Ostatnie zmiany w prawie nie rozwiązały tego problemu. Ludzie mogą przez to tracić pieniądze – ostrzega biuro.

Rzecznik Finansowy opublikował dziś raport o Ubezpieczeniach z Funduszem Kapitałowym.

Polisy inwestycyjne, czy też Ubezpieczenia z Funduszem Kapitałowym (w skrócie UFK) to produkt finansowy polegający na tym, że klient zobowiązuje się co miesiąc wpłacać na tę polisę po kilkaset złotych, przez kilka-kilkanaście lat. W zamian te pieniądze są inwestowane, a na koniec nie trzeba płacić tak zwanego podatku belki, czyli podatku od zysku. Problem w tym, że w razie potrzeby nie można wcześniej wycofać pieniędzy, bo się je straci. Takie polisy były tak sprzedawane, że klienci często o tym nie wiedzieli.

Do Rzecznika Finansowego zgłaszali się nawet profesorowie ekonomii i prawa, którzy zakupili tego typu produkty i dopiero po kilku dniach analizy orientowali się, że coś jest nie tak - mówi Cezary Orłowski z biura Rzecznika.

Opublikowany dziś raport o Ubezpieczeniach z Funduszem Kapitałowym jest już drugim. Po pierwszym raporcie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował ustawę chroniącą posiadaczy UFK. Niestety chroniła ona tylko klientów dopiero zawierających takie umowy. Politycy nie zdecydowali się na ingerencję w już zawarte umowy.

Biuro Rzecznika Ubezpieczonych nie wyklucza więc zaproponowania politykom nowej ustawy, która pomoże już poszkodowanym osobom.

(mal)