Podpisaliśmy list intencyjny rozpoczynający etap badań dot. akwizycji Grupy Azoty Puławy - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zarząd Grupy Azoty poinformował, że "6 czerwca 2023 roku podpisany został dokument o zachowaniu poufności oraz trybie udostępniania informacji pomiędzy GA Puławy, PKN ORLEN S.A. i Grupą Azoty S.A. w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji przez PKN ORLEN S.A". "Transakcja" GA Puławy poprzedzonej badaniem due diligence" - podano.

Wskazano, że dokument reguluje zasady przekazywania informacji w ramach procesu due diligence GA Puławy. Nie stanowi on zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia transakcji - podano.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej, że koncern ma doświadczenie w zakresie przejmowania firm. Przypomniał, że Orlen przejął w ten sposób Anwil, który był firmą "praktycznie bankrutującą". Dziś firma Anwil bardzo dobrze funkcjonuje - mówił.

Obajtek: Pracownicy Grupy Azoty Puławy nie ucierpią

Daniel Obajtek zapytany, czy miejsca pracy w Grupie Azoty Puławy będą zachowane, odpowiedział twierdząco.

W żadnym procesie nie podchodzimy do kwestii redukcji. Tu jest kapitał ludzki, bardzo duże doświadczenie, pewna historia i to nie jest firma bez przyszłości - powiedział dodając, że Grupa Azoty Puławy ma wiele projektów inwestycyjnych, do których potrzebna jest jej zdolność finansowa, której nie posiada.

Ta firma nie posiada takich zdolności finansowych, by prowadzić procesy, które będą kosztować setki milionów złotych w tym zakresie, więc w żadnym wypadku nie ucierpią na tym pracownicy - powiedział.

Odpowiadając na pytania mediów przyznał, że "kultura wymaga spotkania z przedstawicielami pracowników". Pierwsze spotkanie, które odbędę, to odbędę ze związkami zawodowymi, (...) by ich uspokoić i pokazać im, że w żadnym wypadku nie mogą nas traktować jako najeźdźcy a muszą nas traktować jako firmę, która chce dać rozwój tej firmie - stwierdził.

Jak dodał, nie mógł spotkać się z przedstawicielami pracowników wcześniej ze względu na reguły dotyczące raportowania.

Największy producent nawozów w Polsce w fatalnej kondycji finansowej

Puławskie azoty to największy w Polsce producent nawozów, czyli spółka dla krajowego rolnictwa wręcz strategiczna.

Przejęcie ma być ratunkiem dla będących w fatalnej kondycji finansowej zakładów.

W tym roku firma musiała - z powodu własnych kłopotów - wstrzymać część produkcji. Przyczyną tarapatów były wysokie ceny gazu. A gaz dostarcza PGNiG - należący do... Orlenu. Stąd pomysł na fuzję.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy zatrudniają prawie 4 tysiące osób, a cała Grupa Azoty - będąca drugim największym producentem nawozów w Europie - 15 tysięcy osób.