32 lata budowana jest Opera Nova w Bydgoszczy, 26 lat szpital imienia Jana Pawła II w Nowym Targu, 11 - Centrum Traumatologiczne w Gdańsku. To tylko niektóre przykłady wieloletnich inwestycji, które skrytykowała NIK.

3 mln złotych stracił Skarb Państwa na dokumentację i budowę Centrum Traumatologicznego w Gdańsku. Ośrodek budowano przez 11 lat. W tym roku budowę jednak przerwano. Z centrum, które miało leczyć setki pacjentów, pozostał tylko stalowy szkielet. Takich nietrafionych inwestycji jest jednak więcej. Ale pozostałe obiekty dalej się budują.

Lista błędów wytkniętych przez NIK jest bardzo długa. Są to m.in.: opóźnienia, przypadki łamania prawa. Wyniki tej kontroli pokazują, że ten system ciągle jest nieskuteczny - mówił podczas konferencji Jacek Jezierski wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli, który uważa, że cały system inwestycji długoterminowych powinien zostać zmieniony. Wyniki są mizerne. W dzisiejszych warunkach inwestycja, która ciągnie się 20 lat, nie może być prowadzona oszczędnie i gospodarczo.

Izba podliczyła, że w przypadku 20 skontrolowanych inwestycji, aż 65 mln złotych wydano z naruszeniem prawa.