Zbigniew Derdziuk złożył dymisję ze stanowiska prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. "Swoją misję w ZUS uważam za wypełnioną, a cele, które sobie postawiłem, za zrealizowane" - napisał w oświadczeniu.

Nieoficjalnie można usłyszeć, że Zbigniew Derdziuk odchodzi do prywatnego biznesu. Największe szanse będzie miał jednak w spółkach państwowych. Przez długie lata pracował w Kancelarii Premiera. Na początku urzędowania Donalda Tuska był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zbigniew Derdziuk zasłużył się rządowi PO - PSL przygotowując m.in. przejęcie 150 miliardów złotych, czyli połowy środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych do państwowego ZUS-u.

Pod koniec ubiegłego roku w ZUS wybuchła afera związana z przetargami. Funkcjonariusze CBA zatrzymali w tej sprawie 14 osób. Chodziło o przetargi informatyczne. Wszyscy zatrzymani byli pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz firmy komputerowej. Zmowa przetargowa dotyczyła ustalenia takich warunków przetargu, aby wygrała je jedna, konkretna firma. Chodziło o przetarg na zakup drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych z
serwisem.

W połowie listopada ubiegłego roku "Fakt" napisał o zamiłowaniu ówczesnego prezesa ZUS do zagranicznych podróży. Zbigniew Derdziuk miał polecieć biznesklasą do Jerozolimy na konferencję zrzeszającą światowe odpowiedniki polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W rozmowie z tabloidem prezes miał tłumaczyć, że poleciał w trosce o emerytury Polaków. Celem działalności stowarzyszenia jest współpraca w zakresie rozwoju zabezpieczenia społecznego na całym świecie. Taki rozwój oznacza, zaś oprawę warunków społeczno-gospodarczych społeczeństw  poszczególnych krajów - mówił. Wcześniej Derdziuk był już między innymi w Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Kanadzie i w Turcji.

ZUS wydaje oświadczenie

Zbigniew Derdziuk został powołany przez premiera na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w październiku 2009 roku. Po pięciu latach pracy mogę z czystym sumieniem odejść, stąd złożona na ręce pani premier dymisja - tłumaczy. I wymienia co udało mu się zrobić. W 2012 roku ZUS, jako pierwsza instytucja publiczna, uruchomił ogólnopolski e-urząd tj. Platformę Usług Elektronicznych, która dziś ma już blisko 1 mln zarejestrowanych klientów i była dotychczas wielokrotnie nagradzana. W minionych latach sprawnie wdrożono w Zakładzie wiele istotnych społecznie projektów, jak np. drugofilarowe subkonta, wydłużone zasiłki macierzyńskie i zasiłki rodzicielskie, abolicję dla zadłużonych przedsiębiorców. Obecnie Zakład kończy wdrażanie reformy z 2013 r. W marcu, wszystkie środki naszych klientów przeniesione z OFE, zostaną przypisane do indywidualnych kont emerytalnych. Za nami już także pierwsze przesunięcia środków w ramach tzw. suwaka emerytalnego. Przed nami waloryzacja emerytur, do której ZUS jest w pełni przygotowany - twierdzi Derdziuk.