Od początku roku najważniejsze kryptowaluty tracą na wartości. Ostatniego dnia Bitcoin zaliczył spektakularny spadek wartości. Niektóre kraje chcą ograniczyć ich rosnącą popularność.

W ciągu ostatnich 24 godzin Bitcoin - najdroższa kryptowaluta straciła na wartości o ponad 7 procent - teraz kosztuje około 39 tysięcy dolarów (153 tysiące złotych). Od początku roku waluta straciła na wartości już 15 procent. W listopadzie była warta rekordowe prawie 69 tysięcy dolarów.

Spada też wartość innych kryptowalut. Ethereum, druga co do wartości kryptowaluta, spadła w ciągu ostatniej doby o 8 procent i kosztuje prawie 2,9 tys. dolarów. Od stycznia straciła na wartości prawie 20 procent.

Inwestorzy stracili ostatnio zaufanie do walut cyfrowych, od kiedy Amerykańska Rezerwa Federalna zasygnalizowała, że może złagodzić bodźce pobudzające gospodarkę, co było oczekiwane. Dlatego na rynku bardziej pożądane są bezpieczniejsze aktywa.

Rosja zakaże kryptowalut?

Przedstawiciele władz poszczególnych krajów zastanawiają się nad uregulowaniem rynku kryptowalut. Reuters poinformował, że rosyjski bank centralny stwierdził, że kryptowaluty mogą stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej kraju i proponuje zakaz używania i kopania kryptowalut - a jest to kraj, który jest jednym z największych "wydobywców" na świecie.

Na takie regulacje zdecydowały się już kilka miesięcy temu Chiny, które zakazały cyfrowych pieniędzy. Indie zastanawiają się nad takim ruchem, ale nie wiadomo, jakie decyzje mogą zostać podjęte.

Nie wszyscy jednak są pesymistami w sprawie kryptowalut. Goldman Sachs w swoim raporcie twierdzi, że w ciągu najbliższych 5 lat wartość bitcoina osiągnie 100 tys. dolarów, a cyfrowe pieniądze będą zwiększać swój udział w światowym rynku na koszt złota.