Komisja Europejska wniesie skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie zakazu eksportu polskiej wieprzowiny do Rosji - poinformował na Twitterze minister ds. europejskich Piotr Serafin. "W sporze o wieprzowinę KE stoi murem za Polską" - dodał.

Rosja zakazała od 7 kwietnia importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy - poinformował szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert. "Nie jest to żaden nowy element. Od 18 lutego obowiązuje embargo na import... czytaj więcej

Wcześniej na konferencji prasowej minister mówił, że KE uważa, iż restrykcje stosowane przez Rosję ws. polskiej wieprzowiny są nieuzasadnione.

Cytowany przez agencję Interfax szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego poinformował dzisiaj, że Rosja zakazuje od 7 kwietnia importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy.

To oświadczenie dzisiejsze niczego nie zmienia. Eksport polskiej wieprzowiny do Rosji jest zablokowany od lutego - skomentował Serafin. Jego zdaniem, komunikat strony rosyjskiej oznacza, że władze w Moskwie uważają, że zakaz importu polskiej wieprzowiny powinien być utrzymany również po 7 kwietnia.

Za Polską w tym sporze stoi murem Komisja Europejska. Wiemy, że w ubiegłym tygodniu władze UE odpowiedzialne za politykę handlową podniosły sprawę zakazu eksportu polskiej wieprzowiny na forum Światowej Organizacji Handlu. KE uważa, iż restrykcje stosowane wobec Polski i polskiej wieprzowiny są nieuzasadnione. Sądzimy, że ta dzisiejsza reakcja, która miała miejsce w Moskwie, to może być również wynik interwencji podjętej na forum Światowej Organizacji Handlu - oświadczył Serafin.

Już 29 stycznia Rosja zażądała od Unii Europejskiej, by nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu takiego mięsa. Powodem było wykrycie na Litwie dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. W lutym dwa przypadki ASF u padłych dzików stwierdzono również w Polsce, blisko granicy z Białorusią. W efekcie służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, w której obowiązują zaostrzone przepisy.

KE próbuje przekonać stronę rosyjską, by nie importowała wieprzowiny tylko z tych regionów w UE, w których wystąpiły przypadki ASF, ale Rosjanie upierają się, by regionalizacja, czyli zakaz eksportu wieprzowiny, objęła Litwę, Polskę i graniczące z nimi państwa. Inne kraje UE mogłyby wznowić eksport wieprzowiny do Rosji po uzgodnieniu nowego wzoru certyfikatu. Rosja gotowa jest też zezwolić na dostawy mięsa wieprzowego z niektórych landów Niemiec, choć ten kraj graniczy z Polską.

(edbie)