Od 75 lat jedną z największych atrakcji w Holandii są kwitnące na wiosnę tulipany w ogrodzie Keukenhof w Lisse. Można je podziwiać właśnie teraz, aż do połowy maja.

Niedaleko Amsterdamu rozkwita co roku około 7 milionów kwiatów. Tysiące turystów od kwietnia do połowy maja w pełni cieszą się pięknem kwitnących tulipanów. Na miejscu możemy również wykupić rejs statkiem wokół pól kwiatowych Keukenhof. Ta atrakcja cieszy się ogromną popularnością.

Mieszkańcy Holandii przygotowują się do sezonu na tulipany tak naprawdę już od grudnia, kiedy możemy kupić je w kwiaciarniach. W styczniu natomiast w Holandii obchodzony jest Narodowy Dzień Tulipanów, podczas którego około 300 000 kwiatów jest umieszczanych na placu muzealnym w Amsterdamie. Później odbywają się różne tematyczne festiwale aż do początku wiosny.

Tulipanowa parada w regionie cebulkowym

W tym roku odbędzie się również Parada Kwiatów (Bloemencorso), która zaczyna się w sobotę 20 kwietnia. Kwietne platformy przejadą z Noordwijk do Haarlemu. Co roku, ta atrakcja przyciąga wielu turystów zarówno z Holandii, jak i z zagranicy.

Tulipany nie tak holenderskie jak się wydaje

O tym jak wyjątkowym statusem tulipany cieszą się w Holandii, świadczy fakt, że parkowanie w pobliżu pól tulipanów lub przechodzenie przez nie jest zabronione. Co ciekawe, te kwiaty przywędrowały z Turcji i wyjątkowo dobrze przyjęły się na niderlandzkiej glebie. Przez to, że Holandia nazywana jest krajem tulipanów, mało kto pamięta, skąd naprawdę pochodzą te piękne kwiaty.

Bajeczna kolekcja w Łodzi

W Polsce wielbiciele tulipanów też znajdą wyjątkowe miejsca! Jednym z nich jest  łódzki Ogród Botaniczny. Możemy w nim zobaczyć aż 52 tysiące tulipanów w 35 odmianach. Bogata i bajecznie kolorowa kolekcja usytuowana jest na rabacie, zlokalizowanej w centralnej części Ogrodu, czyli nad największym stawem.

Opracowanie: Gabriela Szczepaniec