Ten widok zapiera dech w piersiach. W Ogrodzie Botanicznym w Łodzi zakwitło ponad 50 tys. tulipanów. "To najlepszy moment na spacer w botaniku, bo nie wiadomo, jak długo będą jeszcze kwitły" – zachęca placówka. Dodatkowo w najbliższą niedziele odbędzie się spacer pod hasłem "Zdążyć przed liśćmi, czyli życie geofitów".

Botanik Ogrodu Botanicznego w Łodzi zaprasza na zwiedzanie kolorowej kolekcji 52 tys. tulipanów 35 odmian. Tulipany można podziwiać na specjalnie przygotowanej rabacie w centralnej części ogrodu nad największym stawem.

W tym roku pierwsze tulipany zakwitły w pierwszej dekadzie kwietnia, a obecnie praktycznie wszystkie odmiany tulipanów są w pełni kwitnienia.


"To najlepszy moment na spacer w botaniku, bo nie wiadomo, jak długo będą jeszcze kwitły" - zachęca botanik na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, gdzie można też na bieżąco śledzić stopień rozkwitu kolekcji.


Podziwiać można m.in. tzw. mieszańce Darwina wyróżniające się wzrostem nawet do 60-70 cm i mocnymi łodygami. Tworzą one duże, pojedyncze, kształtne kwiaty o jajowatych i lekko błyszczących płatkach, w wielu pięknych, wyrazistych kolorach. 

W kolekcji rozkwitają także takie odmiany, jak popularny czerwony apeldoorn i pokrewny mu żółty golden apeldoorn, apeldoorn's elite w ciepłych odcieniach czerwieni, oranżu i żółci, kremowy ivory floradale, różowy pink impression", łososiowy salmon van eijk, koralowej barwy lalibela i novi sun o gigantycznych złocistożółtych kwiatach czy oryginalny hakuun o rzadkim dla tulipanów śnieżnobiałym kolorze.

Według pracowników ogrodu botanicznego na uwagę zasługuje także odmiana silverstream o kwiatach zmieniających kolor podczas kwitnienia. Płatki zabarwione na jasnożółty kolor są uzupełnione atrakcyjną czerwienią w postaci nieregularnych pociągnięć. 

W trakcie kwitnienia jedne kwiaty są całe żółte, inne pokryte wzorem, a kolejne nasycone czerwienią.

Dwie odmiany zostaną w tym roku zaprezentowane w kolekcji po raz pierwszy. To white prince o białych, pachnących kwiatach o eliptycznym kształcie oraz amberglow o ciemnoczerwonych kwiatach z łagodną żółtą podstawą.

W kwietniu ogród botaniczny jest otwarty przez siedem dni w tygodniu w godz. 9.00-19.00.

"Zdążyć przed liśćmi, czyli życie geofitów"

Warto wybrać się do botanika w najbliższą niedzielę, nie tylko by podziwiać piękne tulipany. 

Jutro będzie można wziąć także udział w spacerze, podczas którego prezentowane będą geofity, czyli rośliny, które najpierw zakwitają, a dopiero potem rozwijają liście. 

Eksperci opowiedzą, dlaczego te organizmy tak się zachowują. 

Start spaceru "Zdążyć przed liśćmi, czyli życie geofitów" o godz. 11.00. Zbiórka przy kasie ogrodu botanicznego od strony ul. Retkińskiej.