Zarzuty dla byłego marszałka Podkarpacia, znikające pieniądze z viaTOLL-u, mianowanie nowych ministrów, dymisja premiera Rygi i dramat narodzin i śmierci gwiazd - w skrócie o tym, co działo się w środę. Dla tych, którzy nie mieli dziś czasu przejrzeć wiadomości mamy przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń. Zapraszamy - wszystko przygotowane w telegraficznym skrócie!

Były marszałek podejrzany o gwałt

Trzy nowe zarzuty, w tym gwałtu, usłyszał dziś były marszałek Podkarpacia Mirosław K. Prokuratura Apelacyjna w Lublinie zarzuca mu: doprowadzenie przemocą do obcowania płciowego i dokonanie innych czynności seksualnych, powoływanie się na wpływy w zamian za seks oraz oszustwo. O bulwersujących szczegółach przeczytacie TUTAJ.

Znikające pieniądze z viaTOLL-u

Reporter RMF FM dotarł dziś do informacji o znikających pieniądzach w systemie viaTOLL. Po zasileniu konta, z którego opłacane są przejazdy ciężarówek i autobusów pod bramownicami, pieniądze są pobierane, zanim samochody zdążą przejechać pod urządzeniami naliczającymi e-myto. Okazało się, że nie jest to błąd systemu, ale "wsteczne naliczanie opłat za bramownice, które wcześniej nie działały prawidłowo". Więcej o sprawie znajdziecie TU.

PiS ma nowego rzecznika

Ze świata polityki napłynęła z kolei wiadomość, że Prawo i Sprawiedliwość ma nowego rzecznika prasowego. Andrzej Duda zastąpi Adama Hofmana na tym stanowisku. Za politykę informacyjną partii odpowiadać będą również Marcin Mastalerek, jako wicerzecznik oraz Maciej Łopiński. Tak zdecydował Komitet Polityczny PiS. Szczegóły znajdziecie TU.

Policja apeluje: Mecze ekstraklasy bez kibiców gości

Komendant główny policji zaapelował dziś natomiast do szefów PZPN i Ekstraklasy, by do końca sezonu mecze rozgrywane były bez udziału kibiców gości. Jak podkreślał, od początku sezonu pogorszył się stan bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli chodzi o przejazdy grupowe kibiców. Pomysł krytykują przedstawiciele klubów. Więcej znajdziecie TUTAJ.

Są już nowi ministrowie

Dziś zostali również powołani nowi ministrowie: Elżbietę Bieńkowską na funkcję wicepremiera oraz ministra infrastruktury i rozwoju, Mateusza Szczurka na ministra finansów, Macieja Grabowskiego na ministra środowiska, Joannę Kluzik-Rostkowską na ministra edukacji i Andrzeja Biernata na ministra sportu. Jakie były pierwsze reakcje? Sprawdźcie!

Są pieniądze dla bezrobotnych

Okazało się także, że będą jednak pieniądze dla bezrobotnych, mimo że były minister finansów Jacek Rostowski zablokował 500 milionów złotych z Funduszu Pracy na ich aktywizację. Do końca roku do urzędów pracy ma trafić ponad 100 milionów złotych. Trzy czwarte z tych środków już rozdysponowano. Dodatkowe 23 miliony znaleziono jeszcze w ministerstwie pracy. O szczegółach możecie przeczytać TUTAJ.

Premier Łotwy podał się do dymisji

W Łotwie natomiast do dymisji podał się premier rządu. Jak stwierdził, "rezygnuje ze stanowiska, bo czuje się odpowiedzialny za tragedię". Przypomnijmy, w katastrofie budowlanej w Rydze zginęło ponad 50 osób. Po tragedii, rząd znalazł się w ogniu krytyki. Wciąż nie wiadomo jednak co było przyczyną zawalenia się dachu supermarketu. Więcej znajdziecie TUTAJ.

Ognisty dramat narodzin i śmierci gwiazd

A dla fanów astronomii (i nie tylko) mamy niesamowite zdjęcie pokazujące obłoki gazu i pyłu, w których rodzą się nowe gwiazdy. Widać na nim także skutki śmierci gwiazdy - włókna utworzone w wyniku wybuchu supernowej. Astronomowie użyli mocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) do zbadania jednego z mniej znanych obszarów galaktyki Wielki Obłok Magellana, jednej z galaktyk najbliższych naszej Drodze Mlecznej. Podziwiajcie zdjęcie i przeczytajcie WIĘCEJ.

Oto nowy Messi

Piłkarski świat może z kolei od dzisiaj drżeć. Argentyna już znalazła nowego Messiego. Ma osiem lat, jest niższy i szczuplejszy niż większość rówieśników, ale z piłką robi cuda. Claudio Nancufil jest nawet podobny do słynnego piłkarza. Filmiki z jego występów podbijają już internet. Obejrzyjcie i przeczytajcie historię chłopca TUTAJ.

Grodzieński Van Damme lepszy od oryginału?

Na koniec mamy dla Was wyczyn jednego z mieszkańców Grodna na Białorusi. Jauhen Jakus powtórzył wyczyn amerykańskiego aktora Jean Claude’a Van Damme’a i dokonał szpagatu na jadących do tyłu dwóch samochodach marki Zaporożec. Zobaczcie!