Blisko 3 tysiące zniczy zapalili w dniu Wszystkich Świętych harcerze i młodzież szkolna na najstarszym wileńskim cmentarzu, Rossie. Ten liczący ponad 200 lat cmentarz zwany jest księgą historii Polski.

Reporter RMF FM Andrzej Piedziewicz odwiedził wraz z przewodniczką Jolantą Kostygin jedną z najważniejszych polskich nekropolii narodowych - cmentarz na Rossie w Wilnie. Znajduje się tu m.in. serce marszałka Józefa Piłsudskiego i grób jego matki.

Tu pochowani są polscy żołnierze, profesorowie, działacze niepodległościowi. Przewodnicy twierdzą, że miłośnik historii Polski może tu spędzić cały dzień. Ale nawet jeśli macie mniej czasu, warto zobaczyć chociażby groby związane z Józefem Piłsudskim. Przede wszystkim - mauzoleum matki i syna, na przylegającym do Rossy cmentarzyku wojskowym. To tu pochowana jest matka Józefa Piłsudskiego oraz serce marszałka. Na płycie nie ma nazwisk ani dat, bo takie było życzenie Piłsudskiego.

Cmentarz niestety jest coraz bardziej zdewastowany

Jak twierdzą przewodnicy oprowadzający turystów po nekropolii, niemal codziennie widzą nowe zniszczenia na polskich grobach. Najczęściej - obtłuczenia, czy pozrywane zdjęcia zmarłych, ale zdarza się nawet niszczenie całych grobów. Niestety - często za przyzwoleniem litewskich władz.