​Dymisja premiera Ukrainy, zapowiedź kontroli we wszystkich oddziałach ginekologiczno-położniczych w Polsce i wyroki za bójkę na plaży w Gdyni - tak minął wtorek. Jak co dzień zapraszamy na wieczorny przegląd najważniejszych wydarzeń dnia!

Premier Ukrainy podał się do dymisji

Wtorek to ważny dzień dla Ukrainy. Prezydent Wiktor Janukowycz przyjął dymisję rządu premiera Mykoły Azarowa i polecił mu wykonywanie dotychczasowych obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów - podano na stronie internetowej administracji prezydenckiej w Kijowie. Wcześniej Wiktor Janukowycz odwołał większość ustaw ograniczających m.in. prawo do protestów. Przeczytajcie naszą relację TU.

Po tragedii we Włocławku: Będą kontrole oddziałów w całym kraju


"Będą kontrole wszystkich oddziałów ginekologiczno-położniczych w Polsce" - zapowiedział dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Wcześniej przedstawił wstępny raport w sprawie bliźniąt, które zmarły w szpitalu we Włocławku kilka godzin przed planowanym cesarskim cięciem. "Doszło do nieprawidłowości m.in. w przeprowadzaniu ich badań ktg" - podkreślił minister. Zapowiedział, że sprawa zostanie skierowana do prokuratury. Przeczytajcie WIĘCEJ.

Jest areszt dla Mariusza N.


Dziś sąd zdecydował, że 34-letni Mariusz N., który w grudniu śmiertelnie potrącił autem 13-latka w Czarnówce pod Otwockiem spędzi w areszcie trzy miesiące. Prokuratura postawiła mu zarzuty spowodowania śmiertelnego wypadku i ucieczki. Grozi za to do 12 lat więzienia. Szczegóły TU.

Jest decyzja ws. przenoszenia sądów


Z kolei jak orzekł dziś Sąd Najwyższy, wiceminister sprawiedliwości nie ma prawa, w zastępstwie ministra, podpisywać decyzji o przenoszeniu sędziów sądów rejonowych. Wydane wyroki zostają jednak w mocy. Wniosek w sprawie tzw. reformy Gowina skierował do SN Marek Biernacki, który zastąpił na stanowisku Jarosława Gowina. Więcej TUTAJ.

Wyroki za bójkę na plaży

Natomiast gdyński sąd wydał wyrok roku i dziesięciu miesięcy więzienia dla sześciu kibiców, dwa lata i dwa miesiące dla siódmego oskarżonego w sprawie bójki sympatyków Ruchu Chorzów z meksykańskimi marynarzami na plaży w Gdyni. Jak powiedział w uzasadnieniu sędzia Bartosz Kahsin, żaden z zebranych w sprawie dowodów nie potwierdził, aby - jak twierdzili to niektórzy oskarżeni - cudzoziemcy pierwsi sprowokowali bójkę na plaży, do której doszło w sierpniu ubiegłego roku. Szczegóły znajdziecie TU.

Ranił syna biznesmena. Jest areszt


Na trzy miesiące trafił do aresztu 21-latek z Gdyni, który ranił nożem syna znanego biznesmena i jego ochroniarza. Taką decyzją podjął dziś Sąd Rejonowy w Sopocie. Mikołajowi P. grozi do 10 lat więzienia. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

"Czarna śmierć" nie odeszła na dobre?

Z kolei naukowcy odsłaniają tajemnicę najbardziej katastrofalnych pandemii w dziejach ludzkości. Okazuje się, że plagę Justyniana, która w VI wieku przypieczętowała los Cesarstwa Rzymskiego i epidemię "czarnej śmierci", która zdziesiątkowała ludność Europy w XIV wieku wywołały różne szczepy tej samej bakterii. O ile jednak szczep odpowiedzialny za średniowieczną katastrofę pojawił się jeszcze potem w XIX wieku, ten wcześniejszy nie miał z nimi nic wspólnego. To sugeruje, że i w przyszłości taki zupełnie nowy, groźny szczep może się pojawić. Przeczytajcie WIĘCEJ!

Schumacher ma niewielkie szanse na wyzdrowienie

Ze świata sportu: jak stwierdził dziś były szef lekarzy Formuł 1 Gary Harstein, "po długim okresie śpiączki Michael Schumacher ma niewielkie szanse na pełne wyzdrowienie. Prawdopodobieństwo, że wróci do nas taki, jakim go znamy, jest coraz mniejsze". Więcej o sprawie znajdziecie TU.

Ten stanik prawdę ci powie

Na koniec informacja o wynalazku japońskiej firmy bieliźniarskiej, która stworzyła stanik, który informuje, czy kobieta jest zakochana. Biustonosz reaguje na bicie serca. Emocje wykrywane są za pomocą wbudowanego w stanik monitora. Do otwarcia zapięcia potrzebna jest specjalna aplikacja na smartfona. Przeczytajcie WIĘCEJ.