Akcja Twoje Miasto w RMF FM i TVP Info gości dziś w Ustce, malowniczo położonym kurorcie w województwie pomorskim. Według wielu opinii, to letnia stolica Polski.

Ustka to ponad szesnastotysięczne miasto portowe nad Bałtykiem. Słynie z czystych plaż, a dzięki mikroklimatowi oraz złożom leczniczej solanki i torfu jest także kurortem. Funkcjonują tu liczne uzdrowiska i sanatoria. Morskie powietrze z mnóstwem jodu, nasycone sosnowym aromatem z pobliskich lasów wspomagają m.in. leczenie chorób dróg oddechowych, nadczynności tarczycy, chorób serca i alergii.

Morskich kąpieli zażyć możemy na dwóch strzeżonych kąpieliskach: Ustka Wschód i Ustka Zachód. Woda w Bałtyku spełnia w obydwu europejskie normy jakościowe.

Nie tylko plaża i woda

Atrakcje Ustki to nie tylko plaża i woda. Jest tu także wiele innych, ciekawych miejsc, które obowiązkowo trzeba zwiedzić. Zacznijmy od  zbudowanej w końcu XIX wieku latarni morskiej. Jest to budynek z czerwonej cegły z ośmiokątną wieżą o wysokości ponad 20 metrów. Wysyłane z niej białe światło jest widzialne z odległości około 30 km.

W mieście portowym nie sposób pominąć portu - położony nad morzem i przy ujściu Słupi obsługuje głównie jednostki turystyczne. Wyruszają z niego statki wycieczkowe, m.in. na wyspę Bornholm, a także  wędkarskie na całodzienny połów ryb na pełnym morzu. Funkcjonuje tu także port rybacki. Interesującym miejscem jest również usteckie stare miasto z fragmentami starej osady rybackiej, natomiast na nadmorski spacer możemy wybrać się zbudowaną w roku 1875 promenadą. Spacerował po niej podobno książę Otto von Bismarck. Innym ciekawym zakątkiem w mieście jest była baza ratowników morskich tzw. czerwona szopa, powstała w 1867 ze względu na liczne wówczas w tym rejonie wypadki statków.

Miejscem wartym odwiedzenia są z pewnością Bunkry Blüchera, znajdujące się blisko wejścia do portu, przy zachodnim falochronie. Jest to kompleks, powstałych w latach 30. ubiegłego wieku, fortyfikacji. Uruchomiono tu Interaktywny Bunkier, w którym eksponowane są manekiny, mundury, broń, wyposażenie bunkrów, do tego efekty multimedialne i filmy 3D. Nazwa Bunkry Blüchera nawiązuje do feldmarszałka Blüchera, związanego ze Słupskiem niemieckiego dowódcy 5 Pomorskiego Regimentu Husarskiego.

Chleb, bursztyn i sztuczne ognie

Ustka zasłynęła także z pierwszego w Polsce Muzeum Chleba. Na poddaszu starej piekarni  zobaczyć można dawny sprzęt piekarniczy, m.in. XVII-wieczne urządzenie do wyrabiania ciasta, mieszadła do ciast i masy kremowej czy gofrownice z początku XX wieku. Ciekawostką jest przedwojenny automat do sprzedaży cukierków oraz jedna z pierwszych lodówek.

Spośród wielu imprez organizowanych w Ustce warto obejrzeć odbywający się każdego roku w lipcu Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni czy wziąć udział w Mistrzostwach Polski w wypłukiwaniu bursztynu - "Złoto Bałtyku", natomiast na żeglarzy czeka wiele imprez żeglarskich.

Ustka jest miastem młodym. Prawa miejskie otrzymała dopiero w roku 1935 roku.