Nie macie kamery albo programu do obróbki filmów, a chcecie zaprosić nas do swojej miejscowości w ramach akcji Twoje Miasto w RMF FM i TVP Info? Zróbcie kilka fotografii, pokazujących piękno Waszego miasta, a my podpowiemy Wam, jak zamienić je w krótki filmik! W tym tekście znajdziecie bardzo prostą instrukcję.

Nasza radiowo-telewizyjna akcja trwa od początku wakacji. Jej celem jest pokazanie piękna polskich miast i życia ich mieszkańców. W każdy wakacyjny piątek w którejś polskiej miejscowości pojawia się nasze studio satelitarne - stamtąd nadawane są wówczas Fakty RMF FM i program TVP Info.

Miasta wybiera specjalne jury, złożone z dziennikarzy obu redakcji. Pod uwagę bierze zgłoszenia od Was. By zgłoszenia były bardziej barwne, poprosiliśmy Was o przygotowanie krótkich - maksymalnie minutowych - filmików, pokazujących piękno Waszych miejscowości. Nagrania możecie wykonać kamerą lub telefonem komórkowym. Jeśli zaś nie macie do dyspozycji sprzętu do nagrywania filmów albo po prostu nie czujecie się na siłach, by taki film przygotować, proponujemy, byście zrobili kilka zdjęć i ułożyli je w pokaz slajdów!

W tym celu możecie skorzystać z darmowych programów, dostępnych w internecie.

Jak przygotować filmik: Podpowiedź 1

Jednym z nich jest Movie Maker - możecie pobrać go za darmo ze stron Microsoftu. Kiedy już zainstalujecie program na swoim komputerze i go otworzycie, kliknijcie w "Kliknij tutaj, by poszukać plików wideo i zdjęć", a następnie wybierzcie fotografie, które chcielibyście zamieścić w swoim filmiku. Na tym Wasza praca może się zakończyć - wystarczy, że wybierzecie opcję "Zapisz film" w prawym górnym rogu, a następnie "Zalecane dla tego projektu" - i zapiszecie filmik na dysku!

Program oferuje Wam oczywiście więcej możliwości. W górnym panelu znajdziecie opcje, które pozwalają np. umieścić podpis do każdego zdjęcia, podłożyć muzykę czy zdecydować, w jaki sposób zdjęcia będą się na siebie nakładać. Jeśli rozwiniecie listę "Napisy", program zaproponuje Wam m.in. dodanie slajdu "Reżyseria" albo "Plenery".

Jak przygotować filmik: Podpowiedź 2

Prosty sposób stworzenia filmiku z kilku zdjęć oferuje również program Picasa, który możecie pobrać za darmo ze stron Google. Kiedy otworzycie program, pokaże on Wam zdjęcia, jakie macie na dysku. Naciskając klawisz Ctrl, zaznaczcie te, które chcielibyście umieścić w swoim filmiku, a następnie w górnym panelu wybierzcie kolejno opcje: "Utwórz" -> "Film" -> "Z zaznaczenia".

W panelu, który pojawi się po lewej stronie, będziecie mieć do dyspozycji dodatkowe opcje jak podłożenie ścieżki dźwiękowej czy ustalenie czasu trwania slajdu.

By zapisać gotowy filmik, kliknijcie po prostu w polecenie: "Utwórz film" - gotowe wideo znajdziecie w folderze Picasy na Waszym komputerze (by szybko się do niego dostać, wciśnijcie równocześnie klawisze Ctrl+Enter).

Trudne? Zatem do dzieła!:-)

Zaproście nas do siebie!

Kiedy już przygotujecie filmik prezentujący Wasze miasto, prześlijcie nam go za pomocą formularza na naszej stronie: znajdziecie go TUTAJ! Napiszcie też kilka słów o swojej miejscowości.

W każdy wtorek spośród wszystkich nadesłanych przez Was zgłoszeń - także tych bez filmowej wizytówki - jury złożone z dziennikarzy RMF FM i TVP Info wybiera jedno, a w wybranym mieście nasza ekipa pojawia się trzy dni później.

Dodatkowo najlepsze filmy z naszej wakacyjnej akcji zostaną nagrodzone. Autorzy trzech klipów, które nasze jury uzna za najciekawsze, spędzą wraz z osobą towarzyszącą weekend w BUKOVINA Hotel Terma Spa w Bukowinie Tatrzańskiej!

Zapoznajcie się z REGULAMINEM KONKURSU!