„Ani Platforma Obywatelska, ani PiS nie ogłosiły jeszcze swoich programów wyborczych. Te dane dotyczącą całego programu” – tak wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty odpierał zarzuty o kosztownych obietnicach wyborczych Lewicy. Portal Money.pl wyliczył, że będą one kosztować ponad 227 mld złotych. Gość Porannej rozmowy w RMF FM bronił pomysłu podniesienie pensji minimalnej o 1000 złotych, do poziomy 4600 złotych. „1,8 mln ludzi żyje w biedzie. Niech pan im powie, żeby nie podnosić pensji minimalnej” – stwierdził. Lewica obiecuje też między innymi stypendia dla studentów i budowę tanich mieszkań. „Nasze pomysły są systemowym rozwiązaniem, a nie rozdawnictwem” – podkreślił.

Czarzasty o udziale w marszu miliona serc: Będą zasady, będzie decyzja

Budowa 76 tys. mieszkań jest zapisana w KPO, na mój wniosek. Jeżeli będzie zmiana władzy, natychmiast przyjdzie KPO - mówi Włodzimierz Czarzasty o planach lewicy budowy  300 tys. tanich mieszkań na wynajem. Wicemarszałek Sejmu skrytykował też pomysły innych partii na ułatwienie Polakom zakupu mieszkań. Program mieszkaniowy PiS-u i PO polega na tym, że się dopłaca do odsetek. Wie pan, jaka jest zdolność kredytowa w Polsce? 70 proc. ludzi nie ma zdolności kredytowej, a te 30 proc. które ma - ma mieszkania. W związku z tym, jak można rozwiązywać problemy mieszkaniowe, dopłacając do odsetek, jeżeli ci ludzie, którym potrzebne są mieszkania, nie mogą wziąć kredytu? Gdzie tu jest logika? - pytał retorycznie współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Robert Mazurek zapytał swojego gościa również o to, czy postulat Jany Szostak - kandydatki z list Lewicy, żeby rozebrać płot na granicy polsko-białoruskiej, jest postulatem całej Lewicy. Jak ktoś się dziwi temu, że Białorusinka chce, żeby w przyszłości nie było muru między Białorusią a Polską, to ja współczuję - odpowiedział Czarzasty.

Wicemarszałek Sejmu był pytany także o to, czy weźmie udział w październikowym marszu miliona serc. Gospodarzem tego marszu jest Donald Tusk. Prosiliśmy Donalda Tuska o to, żeby określił zasady organizacyjne. Czekamy na to spotkanie. Zostaną ustalone zasady, będziemy podejmowali decyzje - odpowiedział.

Opracowanie: