„Wydaje mi się, że ktoś pójdzie siedzieć, a na pewno, że pojawią się wnioski o zabranie immunitetu i pojawią się zarzuty prokuratorskie. Znamy na razie promil nagrań (byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości z szefostwem Ministerstwa Sprawiedliwości – przyp. RMF FM)” – mówił o aferze wokół podziału środków z Funduszu Sprawiedliwości w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050, kandydat do Parlamentu Europejskiego.

Ciągle jeszcze, jak powiedziałem, jesteśmy na początku tej opowieści. Jeżeli rzeczywiście pan bohater (Tomasz Mraz) nagrał 50 godzin rozmów, to myślę, że przypadkowo zupełnie będą się pojawiać w kolejnych tygodniach. Wydaje mi się, że już to, co wiemy, pokazuje rolę wiceministrów, jednego konkretnego na pewno, wiceministra w resorcie pana Ziobry - komentował aferę gość RMF FM.

To jest prywatyzacja majątku państwowego przez PiS jego przybudówkę - Suwerenną Polską - podsumował.

Kobosko o kredycie 0 procent: To nie jest dobra koncepcja

Niedawno Szymon Hołownia zapowiedział, że Polska 2050 nie poprze programu mieszkaniowego kredyt 0 proc. Kobosko dopytywany o powody tej decyzji, odpowiadał: Pan marszałek Szymon Hołownia, czyli lider Polski 2050 przedstawił w sobotę koncepcje rozwoju dla Polski. Tam rzeczywiście mieszkaniówka jest ważnym etapem, bo wszyscy wiemy, w jak trudnej sytuacji jest ta cała sfera.

Jeżeli ten kredyt nieopakowany innymi rozwiązaniami miałby wejść, to wtedy cena (za metr kwadratowy mieszkania) jeszcze idzie w górę (...). Mówimy o tym, że w takiej formie, w jakiej był przygotowany kredyt 0 proc., czyli bez innych elementów, pomysłów na rozwój rynku mieszkaniowego w Polsce, to nie jest dobra koncepcja, bo tylko nakręci tę bańkę - podkreślił.

Kobosko zapewnił, że Polska 2050 nie poprze kredytu 0 proc. w obecnej formie, ale nie wykluczył poparcia propozycji po zmianach. Jak przebudujemy wspólnie jako koalicja pomysły na mieszkalnictwo w Polsce, to możemy też rozmawiać o kredycie - mówił. Zdaniem kandydata do Parlamentu Europejskiego nie ma obecnie gotowego projektu w sprawie kredytu 0 procent.  

Jakie pomysły na rozwiązanie problemów polskiego mieszkalnictwa ma zatem Polska 2050? Mówiliśmy o tym przed 15 października, że trzeba masowo odblokować grunty w granicach miast tak, żeby były przedmiotem gry rynkowej, a deweloperzy mogli stawiać niekoniecznie najdroższe apartamentowce. Mówiliśmy, że społeczne budownictwo mieszkaniowe powinno być rozwijane. Jest wiele różnych rozwiązań - stwierdził.

Wiceprzewodniczący Polski 2050 o CPK: Nie podpisałbym się pod koncepcją w wersji PiS

Kobosko nie zaprzeczył, że był przeciwny budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego w formule proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Przypomnę, że przez długie miesiące i lata PiS powtarzał, że w 2027 roku z Baranowa będą startować i lądować samoloty. Od początku nie było takiej opcji - tłumaczył. Krytykowałem koncepcję PiS z tego właśnie powodu - mówił.

Na stwierdzenie, że Polska 2050 zmieniła opinię w sprawie CPK, ponieważ poparcie dla inwestycji w społeczeństwie wzrosło, przyznał: Słuchamy ludzi, słuchamy naszych wyborców, którzy mówią, że chcą tej inwestycji, tej budowy. Z drugiej strony rozmawiamy z ekspertami, którzy mówią, jakby można to zbudować, żeby to było z głową, a nie w wersji PiS-owskiej.

W takiej koncepcji, w jakiej przedstawiał to PiS, nie podpisałbym się pod taką koncepcją. Chodzi o to, że w Polsce trzeba rozwijać kolej. Z jednej strony połączenia powiatowe, tak żeby każde polskie miasto powiatowe miało połączenie kolejowe. Z drugiej strony trzeba zbudować odcinek Y kolei dużej prędkości, czyli połączyć Warszawę przez Łódź z Poznaniem i z Wrocławiem z drugiej strony, postawić także lotnisko w Baranowie - tłumaczył.

Kobosko zaznaczył, że jego ugrupowanie nie zrezygnuje z postulatu zmniejszenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Uważamy, że to, co się wydarzyło, jest bardzo nie w porządku w stosunku do tych, którzy podejmują ryzyko zakładania swojego biznesu - mówił.

Gość RMF FM nie chciał też powiedzieć, czy Szymon Hołownia będzie kandydował na prezydenta RP, ale ocenił, że lider Polski 2050 byłby dobrym kandydatem na to stanowisko.

Opracowanie: