Trudne zadanie przed Dawidem Kubackim. Polak w dzisiejszym konkursie w Bischofshofen spróbuje wyprzedzić lidera klasyfikacji 71. Turnieju Czterech Skoczni Halvora Egnera Graneruda. Norweg triumfował w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen, a Polak wygrał zawody w Innsbrucku.

Po trzech konkursach TCS Granerud ma 877,8 pkt. Wicelider Kubacki traci do niego 23,4 pkt. Kolejne miejsca zajmują Słoweniec Anze Lanisek, Piotr Żyła i Kamil Stoch.

Wierzę, że do ostatniego skoku wszystko może się tu zdarzyć - powiedział Kubacki na antenie Eurosportu.

Granerud wygrał czwartkowe kwalifikacje skacząc 137 m. Kubacki wylądował pół metra dalej, ale zachwiał się przy lądowaniu i otrzymał gorszą notę.

Polak pozostaje jedynym skoczkiem, który ma realne szanse na dogonienie Norwega, choć nie będzie to łatwe. Ze statystyk z ostatnich lat wynika, że zawodnik, który jest liderem po trzecim konkursie Turnieju Czterech Skoczni, zazwyczaj zostaje triumfatorem klasyfikacji generalnej. To zły prognostyk dla Kubackiego.

Stochowi udało się przegonić faworyta

Od 2009 roku tylko w sezonie 2016/17 Kamilowi Stochowi udało się wygrać cały turniej i wyprzedzić Norwega Daniela Andre Tandego, który prowadził po trzech zawodach. W pozostałych przypadkach ten, kto był najlepszy po Innsbrucku zwyciężał w końcowej klasyfikacji generalnej.

Na korzyść Kubackiego przemawia jednak to, że dobrze czuje się w Bischofshofen i jest rekordzistą skoczni im. Paula Ausserleitnera. W 2019 roku skoczył tu 145 m. Wygrał też konkurs w tej austriackiej miejscowości w 2020 roku, gdy triumfował w całym Turnieju Czterech Skoczni. Było to jego drugie zwycięstwo w karierze. Obecnie ma już na koncie 10 wygranych zawodów Pucharu Świata. Pięć w nich odniósł w tym sezonie.

Aż pięciu skoczków trzykrotnie wygrywało konkurs PŚ na skoczni im. Paula Ausserleitnera. Wśród nich jest Stoch, który w 2017, 2018 i 2021 roku pieczętował tu triumf w TCS.

Trzy zwycięstwa odnieśli tu również Fin Janne Ahonen, Norweg Bjoern Wirkola, Niemiec Jens Weissflog i reprezentant Czechosłowacji Jiri Raska.

Adam Małysz był najlepszy w Bischofshofen w 2001 roku, gdy jako pierwszy Polak w historii triumfował w niemiecko-austriackim turnieju. Łącznie biało-czerwoni 12 razy stawali tu na podium.

Zawody w Bischofshofen tradycyjnie wieńczą Turniej Czterech Skoczni. Piątkowy konkurs rozpocznie się o godz. 16:30.