Piłkarze Śląska Wrocław wygrali w Lubinie z Zagłębiem 2:1 i zapewnili sobie pierwsze miejsce w tabeli ekstraklasy po 19. kolejce, ostatniej przed przerwą zimową. Druga Jagiellonia Białystok, która w sobotę zagra z Puszczą Niepołomice, ma do lidera cztery punkty straty.

Pierwszą bramkę zdobył na początku drugiej połowy Michał Rzuchowski (46.). Drugą dołożył Hiszpan Erik Exposito (75.), umacniając się na pierwszym miejscu ligowej klasyfikacji strzelców z 14 golami. Nikt inny nie ma więcej niż osiem. Honorową bramkę dla gospodarzy zdobył jego rodak Juan Munoz (84.).

Tym samym Śląsk zrewanżował się lokalnemu rywalowi za porażkę we Wrocławiu 29 lipca takim samym wynikiem w 2. kolejce.

Był to 16. z rzędu mecz podopiecznych Jacka Magiery bez porażki. W 19 z 34 kolejek zgromadzili 41 punktów, czyli o trzy więcej niż... przez cały poprzedni sezon. Wówczas z trudem wywalczyli utrzymanie w elicie, zachowując punkt przewagi nad strefą spadkową.

Zagłębie przegrało mecz ze Śląskiem dopiero po raz drugi w ostatnich 10 konfrontacjach. Poza tym czterokrotnie w derbach triumfowało, a cztery pozostałe mecze zakończyły się remisami. "Miedzowi" mają 25 punktów i zajmują ósme miejsce.

Piątkowe rozstrzygnięcie odebrało nadzieję Jagiellonii na przezimowanie w fotelu lidera. W poprzednich dwóch kolejkach klub z Białegostoku odrobił do wrocławian cztery punkty, ale przed sobotnim spotkaniem z Puszczą w Krakowie nadal ma cztery straty.

Wcześniej w piątek Górnik wygrał w Zabrzu z Wartą Poznań 3:0 po bramkach Daisuke Yokoty (28., Adriana Kapralika (47.) i Lukasa Podolskiego (90+1.).

Na sobotę zaplanowane są także spotkania Widzewa Łódź z Pogonią Szczecin oraz Radomiaka Radom z zajmującym trzecią pozycję Lechem Poznań (32 pkt).

Mistrz kraju Raków oraz wicemistrz Legia, którzy mają po 29 punktów i po jednym zaległym meczu, zaprezentują się w niedzielę. Częstochowianie podejmą Koronę Kielce, natomiast Legia zagra w Warszawie z Cracovią. Również tego dnia w Łodzi ostatni w tabeli ŁKS zmierzy się z Ruchem Chorzów w starciu beniaminków.

Tę serię spotkań zakończy poniedziałkowy mecz Piasta Gliwice ze Stalą Mielec. Następną, pierwszą po zimowej przerwie pełną kolejkę piłkarze ekstraklasy rozegrają w dniach 9-12 lutego przyszłego roku.