Stało się - Goncalo Feio nowym trenerem piłkarzy Legii Warszawa. 34-letni Portugalczyk, który zastąpił niemieckiego szkoleniowca Kostę Runjaicia, podpisał kontrakt do końca sezonu 2024/25.

Prezentacja nowego trenera to efekt przemyślanej decyzji. Zarząd był przygotowany od jakiegoś czasu do podjęcia tego kroku - powiedział podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano Goncalo Feio, dyrektor sportowy Legii Warszawa Jacek Zieliński.

Głos zabrał również sam szkoleniowiec. Jestem trenerem wymagającym. Trenerem, który chce wygrywać i chce, aby wszyscy wokół byli lepsi - piłkarze, sztab, pracownicy klubu, cała społeczność Legii. Obejmując to stanowisko, muszę i chcę być przykładem - powiedział.

Spotkałem dziś ludzi, których nie widziałem od 7-8 lat. To były dla mnie fantastyczne chwile. Wiele osób wspominało, że mówiłem kiedyś, że pracuję po to, aby zostać pierwszym trenerem Legii Warszawa. Ten dzień nadszedł - dodał.  

34-letni Portugalczyk jest uznawany za bardzo zdolnego trenera, ale z wybuchowym temperamentem. W czasie pracy w Motorze Lublin doszło w marcu 2023 roku do jego konfliktu z ówczesnym prezesem klubu Pawłem Tomczykiem - trener rzucił w działacza plastikowym pojemnikiem na dokumenty, rozbijając mu łuk brwiowy.

W efekcie Komisja Dyscyplinarna PZPN - za "naruszenie nietykalności cielesnej (...) prezesa zarządu Motoru Lublin" - ukarała Goncalo Feio roczną dyskwalifikacją w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywną.

Jestem człowiekiem, który popełnił błędy. Jeden duży. Nie ucieknę od tego. Poniosłem różne konsekwencje tego błędu. Natomiast jestem człowiekiem wyciągającym wnioski. Najpierw wymagam od siebie, żeby potem wymagać od innych. Moja droga w Legii i od czasu odejścia z Legii do powrotu teraz była oparta na ciężkiej pracy nad sobą, żeby być codziennie lepszym - przyznał szkoleniowiec.

Nie ma lepszego stanowiska niż bycie trenerem Legii, żeby swoimi czynami, zachowaniem udowodnić, że ludzie potrafią się zmienić, rozwijać się i uczyć się na błędach - dodał.

Goncalo Feio do marca tego roku prowadził Motor Lublin, z którym awansował z drugiej do pierwszej ligi.

W przeszłości był asystentem szkoleniowców m.in. w Wiśle Kraków i Rakowie Częstochowa, a wcześniej trenerem w Akademii Piłkarskiej Legii i analitykiem w warszawskim klubie (tam zaczynał szkoleniową karierę).

Zwolnienie Kosty Runjaicia

We wtorek Legia Warszawa poinformowała o rozstaniu z Kostą Runjaiciem. Niemiecki szkoleniowiec prowadził stołeczną drużynę od początku sezonu 2022/23, zdobywając z nią m.in. Puchar Polski i Superpuchar Polski; wywalczył też wicemistrzostwo Polski i awansował do Ligi Konferencji.

W ostatnim czasie "Wojskowi" jednak nie zachwycali. Pod wodzą byłego już trenera drużyna wygrała w tym sezonie zaledwie 21 z 44 rozegranych meczów.

Ostatnie spotkanie w ekstraklasie - w niedzielę w Warszawie z liderującą Jagiellonią Białystok - zakończyło się remisem 1:1. Legia zajmuje w tabeli piąte miejsce, tracąc do klubu z Białegostoku aż siedem punktów.