Mistrz olimpijski i świata w narciarstwie alpejskim Norweg Aksel Lund Svindal przekazał swój pierwszy złoty krążek zdobyty na mistrzostwach świata fundacji swojego imienia, która propaguje sport wśród dzieci. Medal został przetopiony, a jego drobinki trafiły do trzech milionów kart SIM.

Przetopiony został złoty krążek mistrzostw świata zdobyty w zjeździe w 2007 roku w szwedzkim Are. Drobinki wykorzystał norweski koncern telekomunikacyjny Telenor, który jest partnerem fundacji Svindala.

Moja fundacja ma na celu popieranie inicjatyw pobudzających radość z uprawiania sportu, głównie u gorzej sytuowanych lub izolowanych grup społecznych. Mogą to być kluby narciarskie, które potrzebują sprzętu, akcje sportowe dla dzieci, jak również programy pomagające osobom w powrocie do zdrowia lub uzyskaniu samodzielności po ciężkich urazach - powiedział Svindal.

Norweg zdobył trzy medale olimpijskie (złoty, srebrny i brązowy) oraz osiem mistrzostw świata (5-1-2). Dwa razy wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata i triumfował w 32 zawodach tego cyklu.