Wiemy, jak będą wyglądały piktogramy przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. Tym razem postanowiono odejść od minimalistycznych i dość prostych grafik, przedstawiających postaci sportowców, na rzecz symetrycznych, nieco skomplikowanych piktogramów.

Autorzy przygotowali 62 piktogramy. 8 z nich jest wspólnych dla igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich.

Twórcy grafik skoncentrowali się bardziej na elementach kojarzących się z daną dyscypliną niż na postaciach sportowców w akcji, co miało miejsce podczas poprzednich igrzysk w Tokio.

Jak czytamy na stronie PKOL-u: "Każdy z nich jest odznaką honorową - herbem, reprezentującym nie tylko dyscyplinę sportu, ale także rodzinę, poczucie dumy, zbiór wartości i wspólnotę. Jest symbolem przynależności każdego użytkownika do wybranej sportowej rodziny i wyrazem przynależności do wielkiej i pięknej społeczności sportowej."

Piktogram to także symbol, który można kolekcjonować - powiedział Tony Estanguet, Prezydent Komitetu Organizacyjnego Paryż 2024.

Okazuje się, że tym razem duży wkład w opracowanie projektu miały federacje międzynarodowe. Np. w przypadku szermierki piktogram przedstawia trzy różne rodzaje broni. Ten projekt był szczegółowo omawiany z Międzynarodową Federacją Szermierki.

W Paryżu na niebiesko

Podczas przyszłorocznych igrzysk będzie dominował kolor niebieski. Ta zmiana została opracowana w ścisłej konsultacji z Olympic Broadcasting Services, które nalegało na zmianę wyglądu stadionów. Będzie to zatem spora i widoczna zmiana, bo podczas igrzysk w Tokio dominował kolor czerwony.

Na fioletowo przystrojony zostanie Stade de France. Fioletowa ma być również bieżnia dla lekkoatletów.  

Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024 wystartują 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia.

Opracowanie: