Nasz młody kolarz, Michał Kwiatkowski (Omega-Pharma) coraz lepiej radzi sobie w światowym peletonie. W niedzielę Polak był piąty w klasyku Amstel Gold Race, a dziś wywalczył piąte miejsce na wyścigu Strzała Walońska. Dzięki temu awansował z 15. na 10. miejsce w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Nigdy wcześniej żaden Polak nie plasował się w tej klasyfikacji tak wysoko.

Przed wyścigiem długo wymieniano listę potencjalnych faworytów belgijskiego klasyku. Wśród nich pojawiali się: Belg Phillipe Gilbert, Słowak Peter Sagan, Hiszpan Joaquin Rodriguez czy jego rodak Alejandro Valverde. Końcowy wynik zaskoczył - wygrał Hiszpan Daniel Moreno (Katiusza) przed duetem z Kolumbii: Sergio Henao (Sky) oraz Carlos Betancur (AG2R). Czwarty był Irlandczyk Daniel Martin (Garmin-Sharp), a tuż za nim znalazł się Michał Kwiatkowski.

Zwycięzca przyznał na mecie, że było to jedno z jego najpiękniejszych zwycięstw w karierze. Postanowiliśmy w drużynie razem z Joaquimem Rodriguezem (zwycięzcą ubiegłorocznej Strzały) zagrać moją kartą. Mocniej nacisnąłem na pedały, utrzymałem tempo. Cieszę się, że wygrałem, ponieważ to mój ulubiony wyścig, także dlatego, że godnie zastąpiłem Rodrigueza - podkreślił Moreno.

Wszystko rozstrzygnęło się tuż przed metą. Na ostatnim kilometrze na stromym podjeździe pierwszy zaatakował Betancour, ale zabrakło mu sił. Dwóch rywali zdołało go wyprzedzić. Za nimi mknął Kwiatkowski. Co prawda tuż przed metą wyprzedził go jeszcze Martin, ale w Walońskiej Strzale jeszcze żaden Polak nie był tak wysoko. 

Historyczny wynik Polaka

Dzięki piątej lokacie Kwiatkowski osiągnął historyczny wynik w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Awansował o pięć pozycji na 10. miejsce. Żaden Polak nigdy wcześniej nie znalazł się tak wysoko.

Na czele pozostaje wciąż Szwajcar Fabian Cancellara. Drugi jest Słowak Peter Sagan, a trzeci Australijczyk Richie Porte. Polak wypchnął z pierwszej dziesiątki m.in. dwukrotnego zwycięzcę Tour de France Hiszpana Alberto Contadora, który w środę nie zdobył punktów, zajmując 33. miejsce.

Kila dni temu Kwiatkowski ukończył na 4. lokacie pierwszy z ardeńskich klasyków - Amstel Gold Race. W niedzielę nasz kolarz będzie jednym z faworytów wyścigu Liege-Bastogne-Liege, który zamyka pierwszą część kolarskiego sezonu składającego się w Europie w dużej mierze z wyścigów jednodniowych.

Wyniki wyścigu Strzała Walońska, Charleroi - Huy (205 km):

1. Daniel Moreno (Hiszpania/Katiusza) - 4:52.33     
2. Sergio Henao (Kolumbia/Sky) +3 s   
3. Carlos Betancur (Kolumbia/AG2R)
4. Daniel Martin (Irlandia/Garmin-Sharp)
5. Michał Kwiatkowski (Polska/Omega Pharma-Quick Step) ten sam czas
6. Joaquim Rodriguez (Hiszpania/Katiusza) +8 s
7. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)
8. Igor Anton (Hiszpania/Euskaltel)
9. Bauke Mollema (Holandia/Blanco)
10. Rinaldo Nocentini (Włochy/AG2R) ten sam czas
---
80. Michał Gołaś (Polska/Omega Pharma-Quick Step) +2.41 min.
    Maciej Paterski (Polska/Cannondale) - nie ukończył