„Lokaut w zawodowej lidze NHL ma także dobre strony. Dzięki niemu kibice w Rosji będą mogli obejrzeć w akcji swoich rodaków, którzy wystąpią w rozgrywkach Ligi Kontynentalnej” - stwierdził po ogłoszeniu lokautu w rozgrywkach National Hockey League prezes Rosyjskiego Związku Hokejowego Władysław Tretiak. „Zawsze jesteśmy w stanie przyjąć swoich rodaków grających NHL w swoje szeregi i zapewnić im możliwość gry” - podkreślił.


Przy okazji trener reprezentacji narodowej Zinetuła Bilaletdinow będzie miał możliwość obserwacji ich gry, przygotowując ekipę na zimowe igrzyska w Soczi w 2014 roku - dodał znakomity przed laty bramkarz reprezentacji ZSRR, uznany za najlepszego zawodnika na tej pozycji w historii.

Faktycznie jest bardzo prawdopodobne, że większość Rosjan występujących na lodowiskach NHL skorzysta z propozycji gry w Rosji. Jewgienij Małkin (Pittsburgh Penguins) i Siergiej Gonczar (Ottawa Senators) już podpisali kontrakty z Metallurgiem Magnitogorsk.

Trzeci lokaut w ostatnich 18 latach


W niedzielę komisarz zawodowej ligi hokeja na lodzie NHL Gary Bettman ogłosił lokaut, gdyż rozmowy właścicieli 30 klubów ze Związkiem Zawodowym Graczy (NHLPA) w sprawie podziału zysków zakończyły się fiaskiem - nie podpisano nowej umowy zbiorowej. A jest o co walczyć - chodzi o ustalenie zasad rozdziału kwoty 3,3 miliarda dolarów przychodów ligi między kluby i zawodników.

Kierownictwo NHL razem z właścicielami zespołów chciało obniżyć udział hokeistów w tych rekordowych zyskach z 57 do 46 procent, tłumacząc to rosnącymi kosztami utrzymania drużyn. Gracze opowiadali się zaś za minimalnym progiem 54,3 procent.

Środowe i czwartkowe rozmowy w Nowym Jorku w sprawie przedłużenia umowy na sześć kolejnych lat zakończyły się fiaskiem, w sobotę nie zostały wznowione, a o północy z soboty na niedzielę przestała obowiązywać aktualna umowa. Komisarz ligi zmuszony był ogłosić lokaut - trzeci w ostatnich 18 latach. Poprzedni miał miejsce w sezonie 2004-05.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, 21 września kluby powinny rozpocząć zgrupowania przed sezonem, którego start zaplanowano na 11 października.