Darmowe konto w banku bardzo często potrafi słono kosztować. Zamiast obiecanego zera złotych, opłaty sięgają kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Sprawdziliśmy najgłośniej reklamowane konta "za zero" złotych i ceny są tam naprawdę wysokie.

Otwarcie rachunku i prowadzenie konta rzeczywiście nic nie kosztuje, ale jest masa poukrywanych opłat dodatkowych. I tak na przykład obowiązkowa karta jest darmowa, ale tylko pod warunkiem, że wypłacimy dzięki niej co najmniej 100 złotych miesięcznie

Do tego za wypłaty w bankomacie innym niż naszego rodzimego banku, kosztują od 5 do 10 złotych miesięcznie. Znaleźliśmy także zapis w jednym z regulaminów, że darmowy jest tylko jeden przelew w miesiącu. Każdy kolejny kosztuje aż 8 złotych. I to nie koniec kantowania.

Ja pamiętam taki ekstremalny przykład jednego konta, które było bardzo mocno promowane jako konto całkowicie darmowe. Po czasie okazywało się jednak, że zamknięcie tego konta jest płatne - mówi analityk bankowy Paweł Majtkowski.

Powinniśmy uważać także na to, że w wielu umowach zapisane jest, że bank może dowolnie zmieniać tabele opłat i nic z tym fantem nie możemy zrobić. Eksperci radzą, by nie ignorować listów z banku, zwłaszcza tych najgrubszych, tam zazwyczaj znajdują się nowe regulaminy - które mimo wszystko warto czytać.

Eksperci radzą też, by zmieniać konto w banku średnio co dwa lata. Nawet jeśli wybierzemy sobie najlepsze konto, to ono nigdy nie będzie najlepsze, najtańsze przez okres dłuższy niż dwa lata. Banki często zmieniają oferty i warto z tego korzystać - dodaje Paweł Majtkowski.

Ile naprawdę kosztuje darmowe konto

Przeciętne konto w banku kosztuje około 15 złotych miesięcznie. Do dokładnych wyliczeń wybraliśmy jednak najtańsze konta. Wszystko policzyli dla RMF24.pl analitycy portalu Comperia.pl. Złożyliśmy, że wpływy na konto wynoszą miesięcznie 1500 zł, że wykonujemy 5 transakcji kartą w miesiącu, w sumie na 300 złotych. Do tego dodaliśmy 5 przelewów od innego banku w miesiącu w internecie, 2 wypłaty z bankomatów własnego banku i 1 z obcego banku.

W takim przypadku średni koszt użytkowania rachunku wynosi 4,40 zł.

Akcja RMF FM i RMF24.pl: Cała prawda o bankach

W Faktach RMF FM i na RMF24 przez cały dzień będziemy przedstawiać Wam bankową rzeczywistość. Pokażemy, jak banki, parabanki i inne instytucje finansowe nie zawsze uczciwie wyciągają od nas pieniądze.

Udowodnimy między innym, jak karty kredytowe, za które podobno nic nie płacimy, potrafią słono kosztować. Prześwietlimy także lokaty, które - jak wynika z reklam - gwarantują 10, 15, a czasem nawet 20 procent zysku, co jest nieprawdą.

Wreszcie ostrzeżemy Was przed wszelkimi usługami dodatkowymi, które ponoć gwarantują nam dowiezienie benzyny czy pomoc hydraulika, a są tylko i wyłącznie fikcją.

Słuchanie Faktów RMF FM i lektura RMF24.pl będzie się dziś opłacać!