Balian Poznań - drużyna rugby na wózkach, jako mistrz Polski może wystąpić na Europa Cup w Kopenhadze. To odpowiednik piłkarskiej Ligi Mistrzów. Drużyna zbiera pieniądze na zapłacenie wpisowego. Od 12 do 14 kwietnia w duńskiej stolicy spotkają się mistrzowie tej coraz popularniejszej dyscypliny. Samo wpisowe to jednak 15 tysięcy złotych.

Piętnaście tysięcy złotych to spora kwota jak na możliwości Fundacji "Balian Sport", dlatego niepełnosprawni zawodnicy liczą na wsparcie finansowe. Poznański klub od ponad dziesięciu lat bierze udział w rozgrywkach krajowych, i to z coraz lepszym skutkiem. Rok 2010 przyniósł im trzecie miejsce, rok później zostali wicemistrzami. W 2012 roku zwyciężyli w lidze, co uprawnia ich m.in. do reprezentowania Polski na Europa Cup.

Prowadzącą klub fundację "Balian Sport" wspierają sponsorzy, ale na razie kwoty są za małe, żeby wystarczyło na wyjazd do Kopenhagi.

Fundacja "Balian Sport" pomaga osobom po wypadkach kierując je do instytucji, które organizują turnusy, obozy usprawniające i inne działania sportowo - rehabilitacyjne. Pomaga także w aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych.

"Balian Sport" prowadzi szkolenia nurkowe dla osób niepełnosprawnych oraz organizuje wyprawy nurkowe do Chorwacji i Egiptu. Sebastian Górniak, jeden z założycieli fundacji, a jednocześnie zawodnik drużyny rugby, prawdopodobnie jako pierwsza osoba niepełnosprawna na świecie dwukrotnie nurkował pod lodem. Fundacja zajmuje się też boksem na wózkach, traktowanym jako uzupełniająca forma rehabilitacji.

Głównym działaniem sportowo-rehabilitacyjnym jest jednak prowadzenie drużyny rugby na wózkach "Balian". Najlepsi zawodnicy drużyny są reprezentantami kraju. Polscy rugbiści szykują się do bicia rekordu Guinessa w długości meczy rugby na wózkach - jeśli im się uda, do próby przystąpią w październiku.

Wcześniej jednak Europa Cup w Kopenhadze. Jeśli chcesz pomóc - skontaktuj się z Balian Sport pod adresem www.baliansport.pl/kontakt.